Wydawałoby się, że tak niedawno bawiliśmy się na plaży gminnej

W sobotę 26 listopada w remizie OSP w Dubeninkach odbyło się spotkanie podsumowujące działania w projekcie „Czar świętojańskich opowieści”. Projekt ten to kontynuacja projektu „Piknik Noc świętojańska nad Bludzianką”, dofinansowanego ze środków Gminy Dubeninki oraz Powiatu Gołdapskiego.

Wydawałoby się, że tak niedawno bawiliśmy się na plaży gminnej w Kiepojciach na pikniku, a już listopad i przyszedł czas na podsumowania. Trochę dziwnie co prawda mówić o nocy świętojańskiej przy zbliżających się andrzejkach, ale tak to wyszło – zebranie wspomnień oraz wydanie naszej publikacji zajęło nam trochę czasu.

Impreza rozpoczęła się od występów zespołów. Dość licznie przybyli goście, wysłuchali krótkich koncertów w wykonaniu zespołu „Jezioranki” z Wiżajn, kapeli ludowej „Przeroślaki” z Przerośli oraz zespołu ludowego „Rominczanie”. Następnie uczestnicy spotkania otrzymali album opracowany i wydany w ramach projektu. Wydawnictwo zawiera ciekawe opowieści o obchodach nocy świętojańskiej. Zakończyło się ono poczęstunkiem z tradycyjnymi potrawami i biesiadnymi pieśniami. Nie zabrakło chętnych do tańca i śpiewów – ciekawe były szczególnie te wspólne, wykonane przez artystów z Wiżajn, Przerośli i Dubeninek.

Projekt „Czar świętojańskich opowieści”, realizowany przez Stowarzyszenie Głos Puszczy Rominckiej, dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Gołdapski Fundusz Lokalny.

 

Powiązane artykuły