Te lekcje ponownie otworzyły nam oczy na różnice

„Zróbmy Pokój” z takim hasłem rozpoczęliśmy drugi dzień Tygodnia Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej w Pogorzeli. To hasło przyświecało całemu wtorkowi. Rano w poszczególnych klasach odbyły się lekcje związane tematyką edukacji globalnej: „Bitwa o pomarańczę”, „Co by było, gdyby” oraz „Biedne południe – Bangladesz, a bogata północ – Kanada. Porównanie sytuacji obu krajów”. Te lekcje ponownie otworzyły nam oczy na różnice, a jednocześnie współzależność między biednym południem, a bogatą północą. Mówiły także o dyskryminacji, równości płci, prawach człowieka i pokojowym rozwiązywaniu konfliktów.

W międzyczasie klasa I i II z wychowawczynią przygotowały bufet charytatywny, który składał się z wypieków własnej produkcji gdyż takie stoisko daje gwarancję największej zbiórki pieniędzy, poza tym wiemy, że na naszych rodziców w przypadku takich akcji możemy zawsze liczyć. Oprócz bufetu uczniowie sprzedawali bransoletki PAH-u „Świat bez głodu”, a wszystkie zgromadzone pieniążki przekażemy Polskiej Akcji Humanitarnej.

Druga część dnia to emocjonalnie pozytywna petarda – bowiem naszą szkołę odwiedziła pani Magdalena Lewkowicz – wspaniały pedagog, ambasador Muzeum Polin w Warszawie oraz wicestarosta Mrągowa. Poznałam panią Magdę na warsztatach zorganizowanych przez fundację Borussia w Olsztynie, która działa na rzecz budowania i pogłębiania kultury dialogu i tolerancji między ludźmi różnych narodowości, wyznań, tradycji oraz współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Już wtedy urzekła mnie jej osoba, rozpoczęłam z nią współpracę przy aplikowaniu do kilku projektów związanych z w/w tematami. Uważałam, że TEG w Pogorzeli w tym roku nie mógł obyć się bez niej.

Pani Magda rozpoczęła zajęcia prostym zadaniem – należało utworzyć „krąg bezpieczeństwa”, siadając na kolanach osoby stojącej za plecami i okazało się, że wszystkich było stać na zaufanie drugiej osobie, a jednocześnie każdy postarał się utrzymać kolegę czy koleżankę – dzięki wspólnemu działaniu krąg nie rozerwał się. Dzieci zachwycone efektem i z siebie dumne biły brawo. Dalsza część spotkania była wędrówką przez odmienności, jakie spotykamy wśród ludzi. Dzięki rozważnie prowadzonej rozmowie pani Magda pokazując różnice, uzmysłowiła uczniom podobieństwa emocji, uczuć drzemiące w każdym. Jednocześnie oswajała inność, odmienność, różną religię czy inny kolor skóry. Uczniowie mieli też okazję zmierzyć się ze stereotypami, uprzedzeniami, zastanowić się nad swoimi sądami i poddać je refleksji. A wszystko w formie zabawy, swobodnej dyskusji czy symulacji położenia innych. Na koniec na prośbę uczniów zapoznała nas z projektem Evoca, który dotyczył odrestaurowania starego cmentarza w Mrągowie i w którym brała udział. Zainteresowanie uczniów wynikało z chęci realizacji projektu związanego z cmentarzem ewangelickim znajdującym się w okolicy szkoły.

Nie było dzisiaj ucznia w naszej szkole, na którym te zajęcia nie zrobiłyby dużego wrażenia. Część była po prostu zachwycona, zauroczona, szczęśliwa, naładowana dobrą energią. Znalazły się też osoby, które w dzisiejszych zajęciach odnalazły fragmenty o sobie, własnych problemach i smutkach – one wyszły z zajęć z optymizmem, pocieszeniem, uspokojeniem. I za te wszystkie wrażenia, euforie i wyciszenia naszych uczniów składamy pani Magdzie wielkie podziękowanie.

Chcąc w jakiś sposób wyrazić wdzięczność, uczniowie wręczyli niezwykły podarunek – niezwykły z powodu faktycznego adresata – nasz gość otrzymał ozdoby, których sprzedaż wesprze fundację opiekującą się bezdomnymi kotami, a aktywnym działaczem tej fundacji jest właśnie pani Magda.
Przed nami środa i trzeci dzień TEG.

Monika Wojtala–Taudul i Ewa Kisyk


Aktualności

Powiązane artykuły