Oj dużo ciekawostek usłyszały dzieciaki z Grabowa

W piątek 25 listopada uczniowie klasy II a, b oraz „zerowiaki” wraz z wychowawcami Urszulą Sokół, Mają Zaniewską oraz Małgorzatą Kacynel ze Szkoły Podstawowej im. Michała Kajki w Grabowie, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Nadleśnictwa Gołdap panią Agnieszką Iber. Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci ze zmianami zachodzącymi w świecie roślin i zwierząt jesienią w lesie; rozwijanie potrzeby przebywania w środowisku leśnym będącym miejscem doznań estetycznych i odpoczynku oraz przestrzeganie zasad ochrony środowiska.

W sali edukacyjnej zlokalizowanej przy budynku Nadleśnictwa Gołdap dzieci miały możliwość podziwiać wiele interesujących eksponatów, wśród których największą popularnością cieszył się okazały bóbr. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się jak wyglądają pułapki na szkodniki drzew i ze zdumieniem słuchali w jaki sposób można je tam zwabić. Już nie obce są nam nazwy szkodników takich jak: kornik drukarz czy szeliniak. Oprócz tego pani Agnieszka obaliła mit powszechnie panujący, że samica jelenia to łania a nie sarna, a łoś byk ma na łbie łopaty bądź rosochy, zaś jego samica nosi nazwę mało wdzięczną – klępa. Oj dużo ciekawostek usłyszały dzieciaki z Grabowa.

Kolejnym etapem wycieczki był spacer po lesie Kumiecie, pani Agnieszka zaprowadziła nas w miejsce, gdzie rośnie najgrubsze drzewo w lesie Kumiecie, przy okazji którego wspomniała o losach najgrubszego dębu w Polsce – Bartka. Po spacerze dzieciaki upiekły kiełbaski na ognisku przygotowanym przez pracowników Nadleśnictwa za co serdecznie dziękujemy. Następnie udaliśmy się na quest „Drzewa Lasu Kumiecie”, czyli wyprawę odkrywców. Spacerując trasą questu poznaliśmy drzewa charakterystyczne dla mazurskich lasów. Chociaż zmęczenie dopadło niektóre dzieciaki (po trasie ok 40 minutowej) jaką wielką radość sprawiło odkrycie skarbu. Quest przygotowany przez panią Agnieszkę okazał się być wspaniałą przygodą, podczas której dzieciaki z zapałem szukały odpowiedzi na pojawiające się zagadki. Zabawę zakończyliśmy podziękowaniami za tak fantastyczną atrakcję i gorąco pożegnaliśmy naszą wspaniałą przewodniczkę po lesie panią Agnieszkę Iber.


Aktualności

Powiązane artykuły