Odżywki

Czym są odżywki? Gdybyśmy mieli je zdefiniować w dużym skrócie – to są koncentratami składników odżywczych będących uzupełnieniem diety. Dla wielu z nas będą kojarzyły się przede wszystkim ze sportem, mimo to odżywki mogą pełnić istotną rolę w utrzymaniu zdrowia ludzi mniej aktywnych. Można bowiem dzięki odżywkom zapobiegać destrukcji stawów, chociaż odżywki mogą w jakimś stopniu przyczynić się do ich regeneracji.

Skład i przeznaczenie odżywek

Odżywki to najczęściej skoncentrowane źródło witamin i innych substancji odżywczych, między innymi białka. Mogą to być na przykład koncentraty węglowodanowe lub węglowodanowo-białkowe. Wiele z nich zawiera składniki pochodzące z roślin, choćby z liści zielonej herbaty. Wykorzystywane są też substancje występujące w naturalnej postaci w organizmie człowieka, na przykład – arginina i cytrylina (pierwsza odpowiada za przyrost mięśni, druga za odpowiednią przemianę materii). Zatem część wyraźnie może przyspieszyć przyrost masy mięśniowej, część dobrze wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego lub poprawę koncentracji. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się odżywki – spalacze tłuszczu.

Dobierz w sposób przemyślany

Mogą być odżywki treningowe i przedtreningowe, co też świadczyć może o tym, że dopasowanie suplementu do faktycznych potrzeb organizmu wymaga dokładnego przemyślenia, nawet skorzystania z porady specjalisty. Rzecz jasna o dokładnym przeznaczeniu informują również dołączone ulotki i metki lub informacje na portalach zajmujących się rozprowadzaniem odżywek – przykładem może być www.centrumodzywek.net.

Wybór odżywek jest bardzo duży i coraz większy. Odżywki są obecnie nieodłącznym składnikiem diety kulturystów, choć przydają się również osobom, które przez większą część dnia żyją w pośpiechu i oddalone są od energetycznych posiłków. Mogą też opóźnić proces starzenia i zaletę ma hormon wzrostu. Warto też jest wiedzieć, że część odżywek lepiej jest brać zapobiegawczo, na przykład preparaty odbudowujące chrząstkę stawową, ponieważ nie w każdym wypadku daje się to zaleczyć do końca.

Producenci i nowości

Odżywki cieszą się coraz większą popularnością, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej producentów, których laboratoria sięgają nawet po najmniej dotąd znane składniki roślin i innych żywych organizmów. Wśród nowości warto wymienić choćby zbiór aminokwasów egzogennych, w którego skład wchodzą L-Leucyna, L-Walina i L-Izoleucyna w formie instant. Jeśli ktoś szuka zdrowych tłuszczów to może sięgnąć po naturalne masła orzechowe. Można również polecić najnowsze suplementy wspomagające męski układ hormonalny.


Porady

Powiązane artykuły