Staże w Niemczech podwyższyły zawodowe umiejętności

Po dwóch tygodniach stażu zawodowego w Niemczech wróciła do Gołdapi młodzież uczestnicząca w projekcie „Europejskie rzemiosło” realizowanym przez Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi. Szesnaście osób, którym towarzyszyło dwoje opiekunów, szkoliło się w zawodach: kucharz oraz mechanik pojazdów samochodowych.

Staż trwał od 19 do 30 września. W trakcie pobytu w Niemczech każdy uczestnik przez dziesięć dni pobierał praktyczną naukę z doświadczonymi instruktorami. Pokazali oni młodzieży dobre praktyki, jakie mają miejsce w przygotowaniu zawodowym w Niemczech.

Kucharze każdego dnia przygotowywali samodzielnie posiłki, począwszy od upieczenia chleba i bułek, a skończywszy na regionalnych daniach kuchni niemieckiej. W zakres kształcenia wchodziło także m.in.: robienie ciast i ciasteczek, przygotowanie przystawek, zup, sosów, sałatek, koktajli i dań głównych, przyrządzanie ryb, małż i skorupiaków. Każdego dnia po warsztatach odbywały się zajęcia językowe ze słownictwa gastronomicznego.

Z kolei mechanicy samochodowi szkolili się m.in. w naprawie: silnika spalinowego oraz skrzyni biegów – manualnej, automatycznej i półautomatycznej. Każdy z uczestników pod okiem instruktora, a następnie samodzielnie dokonał montażu i demontażu skrzyni biegów. Urozmaiceniem zajęć praktycznych były filmy poglądowe o pracy silnika, skrzyni biegów i zawieszenia samochodu. Mechanicy, podobnie jak kucharze uczestniczyli po zajęciach praktycznych w doskonaleniu języka niemieckiego z uwzględnieniem słownictwa branżowego.

Pod okiem doświadczonych instruktorów młodzi ludzie wzbogacali swoje umiejętności zawodowe oraz szlifowali język. Niemieccy instruktorzy byli zadowoleni z pracy młodych Polaków, chwalili ich podejście do zajęć, pracowitość i czynione postępy. Na zakończenie pobytu stażyści otrzymali stosowne certyfikaty odbycia praktyki zawodowej w Niemczech.

W czasie wolnym od zajęć młodzież miała okazję do bezpośredniego zapoznania się z Niemcami, ich kulturą, historią i architekturą. Uczestnicy projektu byli na wycieczce kulturoznawczej w Berlinie, gdzie poza oglądaniem zabytków, odwiedzili także Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Zwiedzili też Frankfurt oraz Lübbenau – tzw. małą Wenecję (poruszać się po niej można tylko na wodzie).

Uczestnicy projektu wrócili do Polski bardzo zadowoleni, pełni wrażeń, wzbogaceni o nowe doświadczenia i kontakty zagraniczne, które wykorzystają w dalszym rozwoju zawodowym. Zdobyte w Niemczech doświadczenia z pewnością będą miały wpływ na przyszłe losy uczestników projektu, gdyż podniesienie kwalifikacji zawodowych daje im lepszą perspektywę zatrudnienia na polskim i europejskim rynku pracy.


Druga grupa uczestników projektu wyjedzie do Niemiec w maju przyszłego roku, również na dwutygodniowy staż.

ohp-13

Projekt „Europejskie rzemiosło” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na zasadach Programu Erasmus+. Partnerami Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi w projekcie są: Berufsförderungswerk e.V. des Bauindustrieverbandes Berlin-Brandenburg e.V. oraz bbw Bildungszentrum Ostbrandenburg GmbH.


Aktualności

Powiązane artykuły