Jak okrutna jest przemoc

„Upadły Anioł” – to nie „tylko” zdewastowana rzeźba na grobie Łukasza, ale również wywrócone do góry nogami normy moralne i etyczne, to próby wykreowania swojej wartości w wirtualnym świecie i przeniesienie groźnych wzorców do „realu”.

Dnia 18 października 2016 roku w Domu Kultury odbyły się trzy spektakle dla gimnazjalistów pt.: „Upadły Anioł” zrealizowane przez krakowski Teatr Kurtyna spektakl. Bohaterowie opowieści zafascynowani światem kreowanym w grach komputerowych i mediach społecznościowych zatracają kontrolę nad emocjami, niszczą relacje z rówieśnikami. Ilość „like-ów”, samookaleczenia, „hajs” to są priorytety dwójki nastolatków. Fascynacja przemocą, dominacją, chęcią zwrócenia na siebie uwagi doprowadza do tragedii…
Po spektaklu odbyła się pogadanka połączona z dyskusją na temat przemocy oraz uzależnień.

 

Gimnazjaliści o przedstawieniu:
„… nie warto grać w gry, ponieważ one mieszają w głowie i może dojść do tragedii ”;
„Po zakończeniu dowiedzieliśmy się o mitach związanych z marihuaną, a tak często powtarzanych przez ludzi jako fakt”;
„Gorąco polecam oglądnięcie tego spektaklu, nauczył mnie nie robić tego co złe, ale także przyznawać się do błędów i złych czynów, nawet jeśli poniesie się za to konsekwencje”;
„Przedstawienie poruszyło dobry wątek. Pokazane było jaka okrutna jest przemoc”;
„Aktorzy idealnie wpasowali się w role, a ich kreacje były zadziwiające […] Język, którym posługiwali się aktorzy był wpasowany w język nastolatków”.

Spektakl profilaktyczny był wstępem do realizacji kolejnych działań w ramach kampanii antybullyingowej „Nie godzę się na przemoc rówieśniczą – reaguję, szanuję, nie krzywdzę!”. Kampania finansowana jest ze środków na realizację zadań objętych gminnym programem profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomani.

Koordynatorki projektu
Marta Dębowska
Marta Zaporowska

Fot. Marta Zaporowska

 


Aktualności

Powiązane artykuły