„Borussia” z gołdapskim autorami

We wtorek wieczorem 11 października w ełckim Muzeum Historycznym odbyła się promocja 57. numeru historyczno-literackiego czasopisma „Borussia”. Spotkanie prowadzili – Ewa Romanowska, dr Rafał Żytyniec i znany poeta Kazimierz Brakoniecki, czyli osoby związane z „Borussią”, zarówno jako z czasopismem, jak i prężnie działającą organizacją pozarządową. Na 280 stronach pisma jak zwykle – teksty historyczne, literackie i filozoficzne. W tym kilka autorstwa gołdapian – Jana Jastrzębskiego i Mirosława Słapika.

 

Spotkanie było okazją do przypomnienia historii działalności olsztyńskiej „Borussi” jako organizacji skupiającej się nie tylko na odkrywaniu dawnych Warmii i Mazur, ale drążeniu tożsamości jej obecnych mieszkańców i pamięci historycznej. W oficynie organizacji ukazało się około 50 unikalnych książek, między innymi „Muzeum ziemi ojczystej” Siegrieda Lenza i „Historia Mazur” Maxa Toeppena.

 

Pierwszy numer czasopisma ukazał się w 1991 roku i od razu zaczął skupiać wokół siebie grono pisarzy i naukowców. „Borussia” szybko stała się jednym z ważniejszych polskich pism historyczno-literackich. Powstało nawet określenie „poeci borussiańscy”.

 

Twórcami fundacji i czasopisma są – Kazimierz Brakoniecki i Robert Traba.

Ostatni numer „Borussi” dostępny jest w empikach.

CZASOPISMO

 

Powiązane artykuły