Zażynki w Lisach z niespodzianką kulturową

W niedzielę 14 sierpnia Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nadzieja” w Lisach, mieszkańcy wsi Lisy oraz zespoły Rominczanie z Dubeninek i Budzewiaki z Buder przybliżyły stary zwyczaj – zażynki, czyli rozpoczynanie żniw –wiązało się z tym wydarzeniem wiele tradycji, obyczajów i zabaw.

Tegoroczne „Zażynki w Lisach” cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem turystów i mieszkańców naszego regionu. Głównymi aktorami inscenizacji byli mieszkańcy wsi Lisy i okolic. Podczas Zażynek w Lisach można było spróbować jedzenia regionalnego, dawnych zabaw dla dzieci i dorosłych, rzemiosła i dawnych prac polowych.

Przybyłych na inscenizację żniwną witali rolnicy w tradycyjnych strojach oraz polskie i ukraińskie ludowe przyśpiewki. Całość rozpoczęła modlitwa odmówiona po polsku i ukraińsku przez Stefanię Urbańską i Zbigniewa Mieruńskiego.

Wydarzenie otworzyli: starosta gołdapski Andrzej Ciołek, wójt gminy Banie Mazurskie Łukasz Kuliś, przewodnicząca rady gminy Banie Mazurskie Stefania Urbańska, przedstawiciel Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Nadzieja” Marzena Zarzecka i prezes Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny Zbigniew Mieruński.

Tegoroczne „Zażynki w Lisach” to nie tylko poznawanie kultury Ukraińskiej i Polskiej, ale także niespodzianka – 11 osobowa grupa gości z Mołdawii, którzy przybyli do powiatu gołdapskiego na zaproszenie radnego powiatowego, a jednocześnie dyrektora Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej Jaromira Krajewskiego. Goście przygotowali specjalne stoisko na którym serwowali swoje tradycyjne potrawy: gołąbki zawijane w liście winogron, placinty, bułeczki w kształcie ptaków, desery i wspaniałe domowe wino. Pięknym śpiewem obdarowała uczestników Mołdawianka Veronica Buzovoi, a mołdawscy mężczyźni pomogli naszym kosiarzom kosić pole kosami.

Pieśni towarzyszące przy pracy w polu po polsku śpiewali Rominczanie, a po ukraińsku Budzewiaki. Podczas zażynek usłyszeliśmy także zespoły Nadija z Bań Mazurskich oraz Barwy Jesieni z Buder. W trakcie biesiady przy ognisku grała Kapela Fest z Jeleniewa, Zespół Ludowy Raczkowiacy oraz Norbert Dawidowski. Biesiada z tańcami i wiejskim jedzeniem trwała do północy.

Organizatorzy Zażynek w Lisach dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i wsparcie przedsięwzięcia.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny i Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych “Nadzieja” w Lisach.

Wsparcie organizacyjno-techniczne: mieszkańcy wsi Lisy, Gminne Centrum Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich. Ochotnicza Straż Pożarna w Lisach.
Dofinansowano ze środków Powiatu Gołdapskiego.
-gfl-

Powiązane artykuły