Wicemarszałek Senatu RP w sprawie MRG

Jarosław Słoma przysłał nam treść pisma w sprawie małego ruchu granicznego, które skierował wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz do premier Beaty Szydło.

 

Oświadczenie kieruję do pani premier Beaty Szydło, która odpowiada za funkcjonowanie całego rządu, odpowiada także za to, że nie przywrócono zawieszonego małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.
Umowa o małym ruchu przygranicznym funkcjonowała od 2012 r. Została zawieszona na okres szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Ku zaskoczeniu wielu mieszkańców terenów przygranicznych, wczoraj dowiedzieliśmy się, że nie zostaje odwieszona.
Ta umowa niesie poważne korzyści ekonomiczne dla regionów przygranicznych. W 2015 r. 1 milion 318 tysięcy osób przyjechało z Kaliningradu, zostawiło w polskich sklepach, restauracjach, muzeach 286 milionów zł. Taki jest szacunek GUS.
Propaganda rosyjska, która oddziałuje bardzo mocno i kompleksowo na obywateli Rosji, mówi o tym, że Polacy odnoszą się do Rosjan wrogo, że ta wrogość jest wręcz wpisana w nasz kod genetyczny. Tymczasem Rosjanie, którzy przyjeżdżają z Kaliningradu, spotykają się z otwartością, nie było żadnych ekscesów w stosunku do przyjezdnych Rosjan, widzą, że propaganda kremlowska jest nieprawdziwa, jest kłamliwa.
W tej sytuacji dla mnie kompletnie niezrozumiałe jest to, dlaczego rząd polski zdecydował się – to była decyzja ministra spraw wewnętrznych – zlikwidować mały ruch graniczny z Kaliningradem, bo niestety dla mnie jest jasne, że ta decyzja oznacza zlikwidowanie tego ruchu.
Minister spraw wewnętrznych miał powiedzieć, że nie odwiesił tego ruchu ze względów bezpieczeństwa. Dlatego zadaję pytanie: ile incydentów w Polsce spowodowali przyjezdni mieszkańcy Kaliningradu? Ile było naruszeń kodeksu karnego i kodeksu drogowego, oraz incydentów naruszenia zasad małego ruchu granicznego, czyli przypadków wyjazdu poza teren objęty małym ruchem granicznym?
Proszę o konkretne odpowiedzi, ponieważ wiem, że w roku 2013, w roku 2014, także w roku 2015 te incydenty można było policzyć na palcach obu rąk.
Uważam, że decyzja nie tylko nie jest zgodna z polską racją stanu, ale także z tym, co wydawało się bardzo ważne dla naszych obywateli, czyli z ich interesami ekonomicznymi.

Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu RP
Warszawa 4.08.2016

 


Aktualności

Powiązane artykuły

17 komentarzy do “Wicemarszałek Senatu RP w sprawie MRG

 1. P-T

  I, o to chodzi. Tak trzymać Panie Marszałku. PIS-wskie bzdury na temat zagrożenia nie mają się ni jak do pokazywania prawdziwego obrazu wolnego, demokratycznego, unijnego i sąsiedniego kraju obywatelom Rosji. Chyba, że przestajemy już być wolnym i demokratycznym krajem.

  1. tina

   Szykuje sie wielka afera z Borysewiczem na czele . Wyciekły tajne dokumenty z fundacji Sorosa. Poznamy kto jest wichrzycielem i zdrajca narodu.

  2. Monia

   Pełna lista 52 dziennikarzy inwigilowanych za czasów Platformy!
   ABW:

   1) Frey Grażyna

   2) Gabryel Piotr

   3) Gargas Anita

   4)Gmyz Cezary

   5) Gociek Piotr

   6) Gursztyn Piotr

   7) Jachowicz Jerzy

   8) Jakimczyk Jarosław

   9) Jakucki Piotr

   10) Janke Igor

   11) Kałucki Jarosław

   12) Kotecka Patrycja

   13) Karnowski Michał

   14) Latkowski Sylwester

   15) Lisiecki Michał

   16) Manys Karol

   17) Majewski Michał

   18) Mazurek Robert

   19) Nisztor Piotr

   20) Olczyk Eliza

   21) Pietrzak Leszek

   22) Reszka Paweł

   23) Rybak Marcin

   24) Skwieciński Piotr

   25) Stabryła Aneta

   26) Staniszewski Mariusz

   27) Stróżyk Jarosław

   28) Sumliński Wojciech

   29) Szułdrzyński Michał

   30) Tokarska Anna

   31) Walaszczyk Maciej

   32) Warzecha Łukasz

   33) Węglarczyk Bartosz

   34) Wojciechowski Marcin

   35) Wybranowski Wojciech

   36) Zaremba Piotr

   37) Zawadka Grażyna

   38) Żyła Edyta

   Nie przedstawiono nazwisk dziesięciu (10) dziennikarzy, którzy byli w zainteresowaniu operacyjnym ABW, w związku z ich kontaktami z zagranicznym dziennikarzem podejrzewanym o prowadzenie działalności szpiegowskiej na terenie RP.

   CBA:

   1) Gołębiowski Arkadiusz

   2) Gmyz Cezary

   3) Miter Paweł

   4) Nisztor Piotr

   5) Rybak Marcin

   6) Szyperski Marek

   7)

   W pkt. 7 nie przedstawiono nazwiska dziennikarza ponieważ zainteresowanie operacyjne CBA nie wynikało z jego działalności zawodowej.

   i taki KOD którego sympatyków odspawano od koryta po 8 latach rozkradania kraju będzie pieprzył o „obronie demokracji” ???

   1. gorszy sort stojacy tam, gdzie kiedyś ZOMO (podobno)

    Moniu, o korycie oczywiście napisałaś, ale zapomniałaś dodać do swojej wypowidzi: „kwik kwik kwik” itd. Bo teraz pisowcy właśnie tak się po(d)pisują.Spróbuj jeszcze raz napisać, tym razem po pisowsku, poprawnie, jak prawdziwy Polak lepszego sortu!

    1. Monia

     Chciałabym być w strukturach PIS jednak jestem karana a to mnie dyskwalifikuje na starcie. Dlatego pozostanę w strukturach PO. Gorszy sort pozostawiam dla Pana(-i) bo jakoś nie po drodze mi z donoszeniem i ośmieszaniem Polski na arenie międzynarodowej.

 2. Demokrata - Anty- KOD

  Co tu komentowac ? Znalazl sie kolejny zwolennik kodu I ujada.

  P – T gdybys ponosil odpowiedzialnosc za te bzdury.ktore piszesz spiewal bys inaczej..
  Nie dziwie sie,ze opozycja nie moze sie pogodzic z utrata wladzy.Ale to jest fakt.I nie predko odzyskacie wladze. A ten bajzel sprzed Roku juz sie nigdy nie powtorzy.
  Przyjemnego bytu w opozycji.

  1. Filip

   Jest taki zwrot „a rebours” – bo to nie P-T tu tak naprawdę ujada i ktoś tu jest tak naprawdę zwolennikiem filozofii Kaliguli? Co do KOD-u, to po prostu i na szczęście jest jeszcze sporo w tym kraju ludzi, którzy tęsknią za demokracją i miejmy nadzieję, że będą mieli coraz większy wpływ na usunięcie Gomułki bis.

  2. Artur

   Już po plusach i minusach widać Twoją mądrość. Ale poza tym… piszesz kompletnie nie na temat i po prostu bez sensu!

  3. Miś

   Jeśli odpowiedzialni za afery nie pójdą siedzieć to KOD ma rację- niema w Polsce demokracji. 8 lat rządziła nami sitwa, dziś wychodzi na to że to MAFIA! Wielokrotne dokonała pogwałcenia praw i wolności obywatelskich zagwarantowanych w konstytucji.
   Tym powinien zająć się np. KOD który nie ma na celu
   powrotu do koryta.

 3. Demokrata - Anty- KOD

  Wyskoczyles Filip !!

  Nie znam jezyka francuskiego I w zwiazku z tym nie wypowiadam na temat wyrazu „”a rebours”.
  Wiem tylko tyle, ze tego wyrazu moga uzywac osoby po 65 Roku zycia.

  To wlasnie kod jest zwolennikiem metod stosowanych w okresie panowania Kaliguli.
  Prosze sobie przypomniec ile osob zginelo w latach 2oo7 – 2015 w niewyjasnionych okolicznosciach.;

  1. Norbert

   O Jezu!!! Co za brak zwojów mózgowych!!! Panie Redaktorze, jednak jakiś poziom komentarzy trzeba tu zachować. Nie jestem za całkowitą cenzurą, ale… komentarz musi mieć jakiś poziom.

   1. Franek

    `Twoje czasy minely.Prawdy nie zakrzyczysz nawet wtedy,kiedy wedziesz na iglice Palacu Stalina I bedziesz wrzeszczal w nieboglosy.

   2. Demokrata - Anty- KOD

    Norbert Sprawdz na poczatku wlasne zwoje mozgowe,poniewaz istnieje podejrzenie , ze zostala uszkodzona izolacja

 4. Franek

  Szanowny Filipie !

  W okresie wspomnianego przez pana Gomulki , zadluzenie zagraniczne Polski wynosilo 1,1 mld USD ,natomiast w roku 2011 6,4 mld USD. To tak dla porownania.

  Ponadto to za Gomulki zniesiono obowiazkowe dostawy produktow rolnych.Zostaly tez rozwiazane spoldzielnie produkcyjne.

 5. po.la

  Franku, jak już gloryfikujesz towarzysza Gomułkę, to Gierek dla Ciebie pewnie jest postacią pomnikową, jako ten Kazimierz Wielki, co zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Franku, śmiało sięgaj do podstaw ekonomii leninowskiej, której to wyznawcą był sowiecki namiestnik „wolnej” Polski, jak widać ceniony przez Ciebie towarzysz „Wiesław”, absolwent Akademii Leninowskiej (swoją drogą, ilu czytelników tego posta taką podłą postać kojarzy – czytaj grudzień 1970r.). Świat się zmienia – gomułkowcy, jak widać trwają. I nie znają treści słowa WSTYD.

 6. Franek

  Szanowna PO.la

  To nie ja przywolalem nazwisko Gomulka, ani nazwisko Gierek.To robia nastepcy tych osob,ktore oblowily w czasie panowania w\w panow,a teraz udaja wielkich domokratow liberalnych, a tak naprawde sa zwyklym lewactwem.
  Ja nie gloryfikuje ani jednego ani drugiego..Obaj sa posztaciami historycznymi I nikt tego nie zmieni.
  Ty osadzasz historire tamtych lat z roznej literatury,ja natomiast z wlasnego doswiadczenia.
  W zwiazku z tym nie musze siegac do ” ekonomii leninowskiej’ poniewaz takiej nie bylo.
  Nie konczylem WUML- ani nie nalezalem do Polskich Zdrajcow Paholkow Rosji.
  Obecnie nie naleze rowniez do zadnej partii, Jestem natomiast sympatykiem Prawa I Sprawiedliwosci.
  Kim byl Gomulka to opisali historycy .Ty nie zdajesz sobie sprawy jakie znaczenie dla rolnikow mialo zniesienie obowiazkowych dostaw I rozwiazanie spoldzielni produkcyjnych.
  Masz racje ,swiat sie zmienia a wszelkiego rodzaju lewactwo(udajace demokratow ) zapomn ialo o slowach prosze,dziekuje,przepraszam.Nie mowiac o kulturze’.
  Jak ty mozesz posadzac o niecne zamiary osobe ktorej nie znasz

 7. NKWD

  Jeden z twórców Komitetu Obrony Demokracji, były współpracownik Janusz Palikota, Jan Hartman w skandalicznych słowach wyraził się o Polakach. Przyszli wyborcy zapamiętajcie radni Kowalczyk, Makarewicz są sympatykami tego ruchu.
  https://wrealu24.pl/index.php/polityka/1366-hartman-o-polakach-ta-prostacka-polska-ktoregos-dnia-zniknie