Oszuści mają nowe metody

Oszuści nie przebierają w środkach, aby znaleźć potencjalne ofiary. Ich pomysłowość nie zna granic. Po fali fałszywych wnuczków, policjantów, pracowników administracji i opieki społecznej nadeszła pora na fikcyjne „sprawdzenia – wymiany” okien i programy pomocy osobom starszym. Uważajmy też na oszustów, którzy żerują na programie 500 plus. Trzeba być czujnym, by nie dać się zwieść.

Z całej Polski niemal codziennie napływają informacje o oszustach żerujących na dobroduszności i łatwowierności najczęściej osób starszych i samotnych. Była już metoda na wnuczka, na policjanta, na pracownika administracji czy opieki społecznej. Ale oszuści ciągle szukają nowych sposobów na to, by okraść człowieka z tzw. „ostatniego grosza”. I znaleźli…

Bezwzględni oszuści potrafią zapukać do drzwi mieszkania pod pozorem wymiany – sprawdzenia okien. Najczęściej jest ich dwóch. Jeden z nich po oglądnięciu okien ma stwierdzić, że są źle obrobione i trzeba je naprawić, zaś drugi w tym czasie plądruje mieszkanie. Po kilku, kilkunastu minutach obaj opuszczają mieszkanie karząc czekać na ekipę remontową a właściciel stwierdza brak np. portfela z pieniędzmi i dokumentami lub innych wartościowych rzeczy.

Bardziej wyrafinowani złodzieje wcielają się w rolę pracowników opieki społecznej oferując seniorom dofinansowania. Takie osoby informują, że jest prowadzony program pomocy dla emerytów, w którym każdy otrzyma minimum kilka tysięcy złotych. Wysokość dopłaty ma tu być uzależniona od środków finansowych jakie osoby starsze posiadają w miejscu zamieszkania. Tu fałszywy pracownik prosi o wydanie oszczędności celem naliczenia wysokości dopłaty, po czym pod pretekstem przeliczenia gotówki przez inną osobę opuszcza mieszkanie i znika.

Pojawiły się również fałszywe strony „Rodzina 500 plus”.  Starasz się o 500 zł? Uważaj na oszustów.

Już od 1 kwietnia można składać wnioski w projekcie Rodzina 500 plus. Niestety, program ten stał się świetną okazją dla oszustów, którzy wyłudzają od wnioskodawców pieniądze i dane osobowe. Mowa między innymi o stronach internetowych, które oferują pomoc i pośrednictwo w składaniu dokumentów. Na stronach tych widniały prośby m.in. o dane osobowe i numery telefonów.

Należy pamiętać, że jedynymi stronami internetowymi z autoryzowanymi przez stronę rządową informacjami o programie są strony: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl oraz oficjalne strony internetowe ministerstw.

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśliło, że złożenie wniosku o świadczenie z programu 500 plus jest bezpłatne i żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia nie żąda od klientów podawania lub potwierdzania drogą mailową czy sms danych takich jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania ani przekazywania innych tego typu informacji.
Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

 

Najlepiej nie wpuszczać do mieszkania obcych, szczególnie podczas nieobecności innych domowników. Gdy osoby pukające do drzwi podają się za pracowników firmy lub innych instytucji pomocowych mamy prawo prosić o okazanie identyfikatora czy legitymacji na którym powinno znaleźć się imię, nazwisko, zdjęcie oraz pieczątka danej placówki. Następnie należy sprawdzić ich dane i cel wizyty w podanym przez nich miejscu pracy.

 

Pamiętajmy, że oszuści najczęściej pojawiają się u osób starszych. Opowiadają i uprawdopodabniają rożne wymyślone historie. Często podają się za członków dalekiej rodziny (metoda na tzw. „wnuczka”), pracowników zakładów i instytucji (na „pracownika socjalnego”, „na Policjanta”) czy też nawet Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywania informacji spowodują, że nie staniemy się ofiarą oszusta. W razie podejrzeń i wątpliwości skontaktuj się z Komendą Powiatową Policji w Gołdapi pod nr telefonu 87 615 54 00, 997 lub 112.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły