Inni napisali: Grzybiarze i turyści ukarani

sgFunkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w minionym miesiącu zatrzymali 4 grzybiarzy i 5 turystów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-rosyjską. Patrol z Placówki Straży Granicznej w Węgorzewie zatrzymał 2 grzybiarzy. 24 lipca mężczyznę, który z ciekawości wszedł na pas drogi granicznej. Mieszkaniec gminy Budry tłumaczył, że tylko chciał zobaczyć polski słup graniczny. Następnego dnia również funkcjonariusze SG z Węgorzewa ustalili, że wejścia na zaoraną część pasa drogi granicznej dokonała kobieta, która zabłądziła w trakcie zbierania grzybów.

Natomiast w rejonie odpowiedzialności służbowej PSG w Baniach Mazurskich zatrzymano obywatelkę Rosji, która podczas grzybobrania przekroczyła granicę z Rosji do Polski. Podobne zdarzenie miało miejsce w zasięgu terytorialnym placówki w Bezledach. Tam granicę państwową z Polski do Rosji przekroczył mieszkaniec gminy Bartoszyce.

Funkcjonariusze z PSG w Gołdapi zatrzymali i ukarali mandatami karnymi obywateli Belgii. Turyści nie zastanawiali się nad konsekwencjami i weszli na pas drogi granicznej. Drugie zdarzenie miało miejsce w okolicach PSG w Barcianach. Obywatel Niemiec zwiedzając chciał pokazać swoim dzieciom jak wygląda granica polsko-rosyjska.

Wszyscy, zarówno grzybiarze jak i turyści zostali ukarani mandatami karnymi.

Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przestrzegają przed konsekwencjami karnymi w przypadku przekroczenia granicy państwa w miejscach do tego niewyznaczonych np. aby zrobić sobie pamiątkową fotografię, czy z ciekawości zobaczyć jak wygląda słup polski, czy rosyjski. Zachowania takie stanowią czyny karalne określone w Kodeksie Wykroczeń, zagrożone karą grzywny do 500 zł.

Sezon urlopowy i grzybowy w pełni, dlatego po raz kolejny apelujemy o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa w czasie turystycznych wycieczek i grzybobrania.

(Za: http://www.wm.strazgraniczna.pl/wm/)


Aktualności

Powiązane artykuły