Jeszcze o pikniku…

noc_sw (1)W piątek 24 czerwca na plaży w Kiepojciach odbył się, już po raz ósmy, piknik „Noc świętojańska nad Bludzianką”.  Pogoda dopisała. Nad jezioro w Kiepojciach dość licznie przybyli więc mieszkańcy gminy Dubeninki, gmin sąsiednich, zaproszeni goście oraz turyści.

 

W tym roku zabawę uświetniał zespół „Znaroku” z Przerośli, zespół „Prząśniczki” z Kowal Oleckich, a do tańca przygrywała kapela „Nomeda” z Litwy oraz zespół „Padrugi” z obwodu kaliningradzkiego. Zaprezentował się też miejscowy twórca na harmonijce ustnej. Piknik rozpoczął się od centralnego punktu imprezy, czyli od wicia wianków, do czego zachęcał zespół „Rominczanie”, przyśpiewując tradycyjne pieśni w ramach przygotowanego widowiska sobótkowego.

 

W trakcie wicia wianków zagrał też na trąbce kilka utworów, najmłodszy członek zespołu „Rominczanie” – Piotrek Buza. Uwinięte wianki wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy. W tym roku uczestników konkursu było aż 30. Wianki zostały ocenione przez powołane jury: panie – Wiolettę Anuszkiewicz, Wandę Werchowicz i Annę Stypułkowską przy pomocy pani Teresy Rydzewskiej. Nie było to łatwe zadanie, ale udało się wyłonić zwycięzców – w tym roku aż pięć osób zajęło I miejsce. Osoby, które wzięły udział w konkursie otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczone przez starostę  gołdapskiego, pana Andrzeja Ciołka i Wójta Gminy Dubeninki, pana Ryszarda Zielińskiego.

 

W międzyczasie przybyłe zespoły zaczęły już śpiewać i przygrywać do tańca. Uczestnicy pikniku mogli też poczęstować się swojską grochówką, „rominczańskimi drożdżankami” i upiec kiełbaskę przy ognisku. Rozpoczęła się więc prawdziwa zabawa. Bardzo fajnym momentem było wspólne zaśpiewanie pieśni przez artystów z Litwy, obwodu kaliningradzkiego i z Polski. Gdy się ściemniło, nastąpił obrzęd puszczania wianków na wodę. Niosąc więc pochodnie i wianki ze świeczkami, ruszyli wszyscy nad jezioro. Na tę okoliczność, piękną pieśń o św. Janie, zaśpiewał zespół „Znaroku” z Przerośli. Jeszcze długo długi czas podziwiać można było pływające, „świecące”, wianki – to był naprawdę niesamowity widok.

 

Kolejnym działaniem będzie wydanie broszurki, zawierającej wspomnienia, relacje i zdjęcia z obchodów nocy świętojańskiej. Do napisania tej relacji i przekazania nam swoich zdjęć zachęcaliśmy podczas pikniku i zachęcamy nadal wszystkich chętnych: dzieci i młodzież, jak i dorosłych – na relacje czekamy do września. Będzie to okazja do współtworzenia tego wydawnictwa.

 

Spotkanie zorganizowano w ramach Projektu „Piknik Noc świętojańska nad Bludzianką” dofinansowanego ze środków ze środków Gminy Dubeninki oraz Powiatu Gołdapskiego, oraz projektu „Czar  świętojańskich opowieści” dofinasowanego ze środków Programu  „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Gołdapski Fundusz Lokalny.

noc_sw (2) noc_sw (3) noc_sw (4) noc_sw (5) noc_sw (6) noc_sw (7) noc_sw (8) noc_sw (9) noc_sw (10) noc_sw (11) noc_sw (12) noc_sw (13) noc_sw (14) noc_sw (15) noc_sw (16) noc_sw (17) noc_sw (18) noc_sw (19) noc_sw (20) noc_sw (21) noc_sw (22) noc_sw (23) noc_sw (24) noc_sw (25) noc_sw (26) noc_sw (27) noc_sw (28)

Powiązane artykuły