Dzień rokrocznie taki sam, lecz wciąż jak gdyby nowy

Konstytucja_429 kwietnia uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej w Lisach przygotowali uroczysty apel z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W słowno – muzycznym scenariuszu uroczystości przypomnieli tragiczne 123 lata z historii Polski.   Jednak tematem przewodnim inscenizacji była konstytucja i jej rola.

Po recytacji wierszy mówiących o przyczynach utraty przez Polskę niepodległości oraz konsekwencjach tego wydarzenia, uczniowie odegrali scenkę, w której nauczycielka zaprosiła Konstytucję Majową na lekcję. Nasz gość wyjaśnił, co znaczy samo słowo „konstytucja” i jakie jest znaczenie tego dokumentu dla współczesnych Polaków.  Mówił o najważniejszej dla naszego kraju ustawie, która jest gwarancją wolności obywatelskiej i sprawiedliwości, a Konstytucja z 1791 roku stała się fundamentem pod budowę nowoczesnego i silnego państwa polskiego. Po wielu latach spełniła swą rolę.

Podczas apelu padło wiele kluczowych słów, takich jak: magnateria, wolna elekcja czy liberum veto, których sens wyjaśniamy uczniom co roku. Pojawiły się też słowa, które tak często słyszymy: patriotyzm, honor, odwaga, poświęcenie.  Czy  zastanawiamy się dzisiaj nad tym, ile kiedyś znaczyły one naprawdę?

Nasza uroczystość była wspaniałą lekcją wychowania patriotycznego i obywatelskiego, nauką szacunku dla ojczystego kraju i okazją do ukazania świata wartości wielkich Polaków.

Katarzyna Wysocka – wychowawca klasy

 

Konstutucja_3

Konstutucja_3 Konstytucja_1 Konstyucja_2


Aktualności

Powiązane artykuły