Gimnazjaliści z wizytą w Polskim Radiu

w_radiu (5)Wycieczka autokarowa do Warszawy odbyła się w dniach 11-12 maja. Brało w niej udział 45 uczniów z klas Ic, Id i Ig Gimnazjum nr.1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi. Celem wyjazdu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz przybliżenie historii i architektury stolicy Polski.

Opiekę nad nami sprawowały panie: Jadwiga Ulewicz, Agnieszka Tomaszewska-Skoczeń, Bożena Kalinowska i Alicja Komorowska. Z Gołdapi wyjechaliśmy około godziny 5.00. Po pięciogodzinnej podróży dotarliśmy do stolicy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Polskiego Radia. Pani przewodnik, oprowadzając nas po budynku, opowiadała o produkcji audycji radiowych oraz o historii radia w Polsce.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Więzienia Pawiak. W tym miejscu podczas II wojny światowej umieszczano osoby zatrzymane w łapankach, członków ruchu oporu i więźniów politycznych. Było ono świadkiem masowych zbrodni, które wstrząsnęły okupowaną Warszawą. Dla nas była to niezapomniana lekcja historii.

Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Oceanarium Prehistorycznym 3D na Stadionie Narodowym. Wewnątrz poczuliśmy się jakbyśmy byli w środku prehistorycznego oceanu. Z wykorzystaniem technologii 3D zrekonstruowano tu świat roślin i zwierząt żyjących setki milionów lat temu. Była to niesamowita przygoda.
Poranek kolejnego dnia powitał nas słońcem. Po śniadaniu pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, która umożliwia zwiedzającym poznawanie praw przyrody poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie doświadczeń. W kilkuosobowych grupach, pod okiem specjalistów, prowadziliśmy niezwykłe doświadczenia w laboratoriach: chemicznym, fizycznym i biologicznym. Dzięki tej lekcji wielu z nas odkryło w sobie nowe pasje. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda.

Po czterech godzinach zwiedzania CNK i obiedzie udaliśmy się do Parku w Łazienkach. Miejsce to wiosną wygląda prześlicznie. Bogata roślinność zachwyca swoim urokiem. Pałac na Wodzie otoczony kwitnącymi krzewami robił niesamowite wrażenie. Pani przewodnik zapoznała nas z historią Łazienek oraz ich współczesnym przeznaczeniem. Mieliśmy również trochę czasu na odpoczynek na łonie pięknej przyrody w centrum wielkiego miasta.

Z Łazienek udaliśmy się na Plac Zamkowy, gdzie pani przewodnik udzieliła nam kolejnej lekcji historii. Opowiedziała nam o losach Zamku Królewskiego i o założycielu stolicy, królu Zygmuncie III Wazie. Kontynuując wycieczkę po Starym Mieście, zatrzymaliśmy się przy pomniku Małego Powstańca upamiętniającym najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Zwiedziliśmy również jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski, a mianowicie Bazylikę św. Jana Chrzciciela. W niej odbywały się koronacje polskich królów, została zaprzysiężona Konstytucja 3 Maja i do dziś odbywają się tu ważne uroczystości narodowe. Spacerując po Rynku Starego Miasta, podziwialiśmy XV- wieczne kamienice. Był to ostatni punkt programu naszej wycieczki. Po dniu pełnym wrażeń przyszedł czas na posiłek. Podróż powrotna minęła szybko i bezpiecznie wróciliśmy do Gołdapi.

Wycieczka do Warszawy to naprawdę niesamowite przeżycie. Jest tam tyle ciekawych miejsc wartych obejrzenia. Za każdym razem odkrywamy w niej coś nowego.

Maria Kołosza Ic

w_radiu (1) w_radiu (2) w_radiu (3) w_radiu (4)


Aktualności

Powiązane artykuły