Czy będziemy Gołębiem Zdrojem?

Herb nowy Gołąb Zdrój 1Kiedy kilka lat temu pojawiła się propozycja zmiany nazwy naszego miasta na Gołdap Zdrój pomysł nie znalazł większego poparcia jako chyba zbyt awangardowy w tamtym czasie.

Wrócił niedawno, między innymi za sprawą naszej redakcji, a dokładniej wygrzebanej z archiwów informacji, według której wynika że w dawnych dokumentach nasze miasto w okresie tuż powojennym a dokładnie do 1947 roku, nosiło nazwę Gołąb Mazurski, dowodem czego są zamieszczone niżej materiały. Również w starszych polskich dokumentach prasie, kalendarzach spotykamy się z nazwą Gołąb.

 

W marcu, samorządowcy gminni spotkali się z samorządowcami powiatowymi. Efektem „burzy mózgów” naszych włodarzy jest projekt „Gołąb Zdrój” godzący odniesienia historyczne z potrzebą zaakcentowania nowej funkcji uzdrowiskowej naszego miasta.

Kalendarz Gazety Porannej 1915

Pomysł trafił na podatny grunt. Jak powszechnie wiadomo istnieje w mieście silne koło pasjonatów hodowli gołębi pocztowych którego prezesem jest starosta Andrzej Ciołek, natomiast burmistrz Morzy był tym który wnioskował o zmianę nazwy na Gołdap Zdrój. Oni bowiem są głównymi promotorami nowej nazwy.

Przed rozpoczęciem formalnych starań o zmianę nazwy musimy przeanalizować sprawę pod względem prawno-finansowym. Chodzi m.in. o koszty związane ze zmianą nazwy miejscowości, które ewentualnie mogą ponieść mieszkańcy – powiedział wiceburmistrz Morzy – Chodzi np. o zmianę dokumentów – praw jazdy czy dowodów osobistych.

Procedura zmiany nazwy miejscowości jest długotrwała. Musi być poprzedzona szerokimi konsultacjami z mieszkańcami. Uchwałę o ewentualnej zmianie nazwy musi podjąć rada miejska. Potem uchwała trafia do wojewody, a wniosek o zmianę nazwy miejscowości do Rady Ministrów.

Czy nie wpłynie to negatywnie na interesy mieszkańców miasta? – pytamy.

Ze zmianą nie wiążą się żadne dodatkowe ograniczenia ani przywileje.

Pomni fali krytyki, jaką wywołało nowe „złote” logo miasta decydenci wspominają o potrzebie konsultacji w tym temacie ze społeczeństwem. Nasza redakcja oferuje już dwa pomysły na nowy herb. W wersji ekskluzywnej kolor złoty podobnie jak zaakceptowane ostatnio złote logo ma świadczyć o wyjątkowości naszego miasta.

Poddajemy również pod dyskusję inną propozycję nazwy odnoszącą się do haseł promocyjnych naszego miasta a mianowicie Gołąb-Zdrój Mazurski lub Gołąb Mazurski – Zdrój.

Dowiedzieliśmy się że, współpracą z Gołębiem-Zdrój (Gołębiem-Zdrojem??) zainteresowane jest Jastrzębie-Zdrój – uzdrowisko z Dolnego Śląska.

Przyszłość jawi się obiecująco.


Aktualności

Powiązane artykuły

7 komentarzy do “Czy będziemy Gołębiem Zdrojem?

 1. Kinga

  Ale się uśmiałam 🙂 Oby ta przyszłość w rzeczywistości nie była tak obiecująca i ZŁOTYCH barwach 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Ania

  Prima Aprilis 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. :-)

  Świetnie! Pomysł przedni, a i już gotowy nowy herb w stylu obecnie nam panującego burmistrza i jego zastępcy. Brać, wdrażać i promować 🙂 tylko niech Szanowna Redakcja dobrą stawkę wynegocjuje za ten złoty projekt 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Anonim

  tragedia 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. J

  Dobre, naprawdę. Ale mówiąc poważnie, gdyby kiedyś taki pomysł rzeczywiście się zrodził (ha ha ha!) to ja proponowałbym … Gołębi Zdrój 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. goldapiak

  Zeby ten pomysl byl prawda to najbardziej szczesliwy bylby z tego glowny gołębiarz polski z malej mieściny goldapskiej po trasie na pogorzel.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. Klaudia

  Gołąb- bo srają wszędzie. Jakby kto pytał :/

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...