Czy wspólne posiedzenia komisji mają sens?

komisje_13Wydaje się, że w posiedzenia wspólnych komisji gołdapskiej Rady Miejskiej wkroczyła nowa świecka tradycja – najpierw przeszło godzinę zbędnej i zbyt emocjonalnej dyskusji, potem pozostałe punkty programu. Bowiem dziś już nie po raz pierwszy taki był początek posiedzenia. Na dodatek okazuje się, że wspólne zebrania komisji nie mają umocowań formalnych.

Wśród punktów programu między innymi dyskusja nad nowym znakiem promocyjnym Gołdapi i sprawa dalszego funkcjonowania Straży Miejskiej.

Nowe logo Gołdapi wzbudza niemałe kontrowersje. W dyskusji na ten temat, którą zainicjowała radna Wioletta Anuszkiewicz, uczestniczył również przedstawiciel firmy, która opracowała nowy katalog znaku promocyjnego gminy Gołdap.

Wioletta Anuszkiewicz wyraziła się krytycznie o nowym znaku promocyjnym Gołdapi, podkreślając, że idea nie została poddana konsultacjom społecznym. Zacytowała przy okazji kilka opinii. Jej zdaniem znak przypomina m.in. loga firm ochroniarskich. Podobnie krytyczne zdanie na temat logo i braku konsultacji społecznych wygłosił Zbigniew Mieruński – prezes Gołdapskiego Funduszu Lokalnego, m.in. specjalista od partycypacji społecznej i artysta plastyk.

Przedstawiciel firmy projektującej kształt graficzny nowego logo Gołdapi uzasadniał, iż jednym z podstawowych pretekstów do stworzenia tego projektu było odróżnienie się od powszechnych trendów, zaś użycie koloru złotego miałoby świadczyć o wyjątkowości miejsca. Przedstawił też etapy projektowania logo.

Podczas opiniowania projektu uchwały radnych były raczej podzielone i tak:

 • Komisja Spraw Obywatelskich i Społecznych – 2 za, 2 przeciw, 2 wstrzymujące się;
 • Komisja Rolnictwa i Gospodarki Zasobami Naturalnymi – 2 za, 1 przeciw, 2 wstrzymujące się;
 • Komisja Środowiska, Ochrony Zdrowia i Uzdrowiska – 4 za, 1 wstrzymujący się;
 • Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki – 1 za, 3 przeciw, 3 wstrzymujące się;
 • Komisja Rozwoju Gospodarczego i Budżetu – 3 za, 2 wstrzymujące się.

Jeśli idzie o głosowanie za utrzymaniem Straży Miejskiej, to sporo wskazuje na to, że na sesji może zostać przegłosowane jej utrzymanie.

Na koniec warto jest zadać pytanie – czy wspólne zebrania komisji Rady Miejskiej mają sens, skoro efektem coraz częściej jest galimatias.

 


Aktualności

Powiązane artykuły

5 komentarzy do “Czy wspólne posiedzenia komisji mają sens?

 1. D.D.

  Jesteśmy coraz bardziej znani: http://dailyweb.pl/panstwowe-wydaje-sie-fantastycznie-latwo-czyli-slowem-o-nowym-logo-mazurskiego-miasta/

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. D.D.

  Szanowna Redakcjo! Szanowni Państwo!
  W ostatnich kilku dniach spotkałem się i natrafiłem w internecie, na wyjątkowy przejaw pogardy dla Gołdapi i jej mieszkańców w wykonaniu burmistrza Tomasza Luto i przedstawicieli ugrupowania Nasza Gołdap. Ale po kolei.
  Radny miejski Piotr Wasilewski na swoim facebook-owym profilu udostępnił zdjęcie użytkownika „Nasza Gołdap” w komentarzu do którego napisano: „pytanie, czy burmistrz ma większość do projektu odwołania SM ? czekamy na rozwój sytuacji. Nawet w Lublinie się udało, a w takim pierdolniku zacietrzewionym jak Gołdap? Zobaczymy Powera burmistrza ”. Określenie to – moim zdaniem – obraża mieszkańców Gołdapi, w tym mnie i pokazuje rzeczywisty stosunek klubu „Nasza Gołdap” do mieszkańców o których w pewnym sensie jakości życia decydują radni klubu „Nasza Gołdap”. Pragnę przypomnieć, że radny Wasilewski jest członkiem Naszej Gołdapi. Biorąc pod uwagę znaczenie słowa „pierdolnik” to najdelikatniejsza definicja jaką znalazłem oznacza „bałagan”, ale mam jakieś podejrzenia graniczące z pewnością że autorowi tych słów o to nie chodziło. Człowiek „zacietrzewiony” zaś oznacza, że ktoś kieruje się „gniewem i uporem” – czy Gołdap i jej mieszkańcy są „zacietrzewieni” i czy żyjemy w „pierdolniku” – jak napisał ktoś kto administruje profil „Nasza Gołdap” na facebooku – ja osobiście tak się nie czuje, mimo że urodziłem się tu 45 lat temu i żyję tu do dziś dnia. – już chyba tego nie ma na facebook-u ale jeśli redaktor się zgodzi zamieścić to wyślę zrzuty ekranu na maila redakcji.
  Następny powód do mojego wzburzenia dał burmistrz Tomasz Luto, gdy na komisji kultury i oświaty w dniu 10 marca podczas dyskusji na temat logo i systemu identyfikacji wizualnej Gołdapi wyraził się że „pracuje tylko z profesjonalistami”. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, bo jak najbardziej jestem za tym żeby burmistrz mojego miasta pracował z profesjonalistami, ale kontekst tej wypowiedzi był taki, że nie ma w gminie Gołdap profesjonalistów z dziedziny turystyki, promocji i grafiki użytkowej! A z takim twierdzeniem już nie mogę się zgodzić, gdyż znam kilka osób z naszej gminy, które z sukcesem działają w tych obszarach. To w sumie smutne że burmistrz Gołdapi nie wierzy w potencjał i zasoby swojej gminy. Niestety skutek takiego podejścia może być bardzo niekorzystny dla nas, tych którzy niezależnie kto rządzi, mieszkają tu i pracują na rzecz rozwoju turystyki oraz dobrobytu gminy Gołdap i jak mieszkańców.
  Ugrupowanie „Nasza Gołdap” i jego lider Tomasz Luto postrzegają gminę Gołdap jako niekompetentny, nieprofesjonalny i „zacietrzewiony pierdolnik”. Zgadzacie się z tym?

  Pozdrawiam wszystkich którzy są dumni z tego że mieszkają w Gołdapi.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. tak

  żałosny krzyk D.D. ( do d..y ?) czy jak tam,bałwochwalcy poprzednika,zmiany idą,idą wolno bo każda zaproponowana jest stopowana i blokowana przez wyznawców m.m. straż jest wałkowana od roku,blokowana bez jakiegokolwiek uzasadnienia, nie dane było się wypowiedzieć mieszkańcom,trzymanie radnego – emeryta za niemałe pieniądze, BEZ ETATU, bo został zlikwidowany przez dyr.Marka Kuskowskiego,to również dzięki uporowi ekipy i braku honoru owego pana, Wczoraj najwiecej do powiedzenia miała pani która sporadycznie pojawia się na komisjach, a co do profesjonalistów, ponoć nikt z Goldapi nie podjął się projektu znaku,więcej informacji u p. Otto,tam pytać,Masz dd trochę racji, trochę depczemy w miejscu,spieramy się o drobnostki,ale nie da się , a jeszcze przy uporze tych wodorostów spokojnie dryfujących z poprzednikiem, robić zmian i rozbijać przyzwyczajeń układanych ponad 20 lat. Ogarnij się, mniej przeszkadzania ,a więcej zdrowego rozsądku a zmiany będą.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Franek

   Cytat: ” straż jest wałkowana od roku,blokowana bez jakiegokolwiek uzasadnienia,”
   Odp: A czy opinie (1) Komendanta Wojewódzkiego Policji, (2) Szefa Związków Zawodowych i in. , twierdzące, że pomysł rozwiązania Straży Miejskiej jest nietrafiony i , że Straż jest potrzebna gdyż wykonuje szereg czynności na które Policja nie ma czasu i ludzi – to nie jest uzasadnienie?
   Cytat: ” a co do profesjonalistów, ponoć nikt z Goldapi nie podjął się projektu znaku…”
   Odp.: A można dowiedzieć się kiedy i gdzie ogłoszono konkurs na logo lub informację o tym, że mozna w Gołdapi zająć się opracowaniem logo?

   A propos. Czy Szanownym Czytelnikom wiadomo, że Pan burmistrz przy sprawie tworzenia logo Gołdapi wybrał NAJDROŻSZĄ drogę? Proszę pytać Pana Burmistrza dlaczego z jednej strony krzyczy, że jego przeciwnicy nie pozwalają na oszczędności a z drugiej sam podejmuje NAJDROŻSZE decyzje???

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 4. "tak" - goń się

  P. Otto uprzejmie prosi, aby się od niej odpimpać w kwestii logo, bo nie uczestniczyła w procesie tworzenia i decydowania o jego obecnym kształcie. Proszę też uważać z tym szastaniem czyimś nazwiskiem, bo w Gołdapi już taki jeden jest, co przegrywa sprawy w sądzie za takie szastanie nazwiskami i szarganie opinii ludzi na ulotkach- wypocinach swojego autorstwa.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...