Suplementacja – zdrowy styl życia

Badania ostatnich kilkudziesięciu lat pokazały, że nie każdy organizm ludzki w takim samym stopniu przyswaja składniki odżywcze potrzebne nam do prawidłowego funkcjonowania.
Po prostu nie każdy z nas ma taki sam metabolizm, różnie bywa z przemianą materii, zatem również z przyswajaniem zarówno witamin, jak i elektrolitów.
Różnie też bywa w poszczególnych porach roku – zimowe warzywa niekoniecznie bogate są taką ilość składników odżywczych, jaką zawierają wiosną i latem, dojrzewając na świeżym powietrzu. Na dodatek korzystaniu z warzyw lub owoców nie zawsze sprzyja środowisko, w którym dojrzewają, zwłaszcza przy dużych miastach o sporym nierzadko zanieczyszczeniu powietrza.

suplementyDlatego naukowcy postarali się o to, by to przyspieszyć lub unormować opracowując skuteczne metody uzupełniania tych niedoborów. Jednym z takich skutecznych sposobów są suplementy diety. W Unii Europejskiej nie są zaliczane co prawda do środków leczniczych, ale doceniona została ich skuteczność nawet w aspekcie przedłużania ludzkiego życia. Dlatego sprzedawane są zarówno w aptekach, jak i w sklepach specjalistycznych takicj jak np. sklep kfd – odżywki i suplementy diety znajdziemy tam w bardzo przystępnych cenach.

Tego rodzaju substancje odżywcze mogą zwierać różne składniki, chociaż bardzo często są profilowane i dostosowane do konkretnych potrzeb, niedomagań (i niedoborów) ludzkiego organizmu.

Można zatem wśród nich wymienić między innymi:

– zawierające po prostu błonniki;

– witaminy i sole mineralne;

– potrzebne do prawidłowej pracy serca elektrolity, choćby potas;

– potrzebne kwasy tłuszczowe;

– naturalne ekstrakty relaksujące i uspokajające;

– odżywki białkowe pozwalające bardzo skutecznie zbilansować dietę (może to być na przykład koncentrat lub izolat białka serwatkowego proponowany miedzy innymi przez sieć KFD.

Dodatkowo suplementy diety mogą zawierać enzymy trawienne – zaś wspomniane białka są dobrze przyswajane przez organizm i przynoszą oczekiwane rezultaty. Na dodatek pozbawione są niepotrzebnych dla organizmu tłuszczów.

Jeszcze kilkanaście lat temu suplementy kojarzyły się nam głównie z odżywkami dla sportowców, choć warto podkreślić, że żaden kulturysta nie obejdzie się bez białka serwatkowego i to również może dostać w czystej postaci. Dlatego warto mieć na uwadze, że w codziennym odżywianiu niekoniecznie udaje nam się nadrobić nasze niedobory korzystając z powszechnie przez nas kupowanych artykułów spożywczych.

Powiązane artykuły