Odkrywanie gołdapskiego autora

janek_8

Środowe spotkanie z gołdapskim prozaikiem Janem Jastrzębskim i jego twórczością było jednocześnie podsumowaniem jego dotychczasowego dorobku, bowiem prezentowana podczas wieczoru jego najnowsza książka „Ona” jest wyborem prozy. Był to jednocześnie pretekst do dyskusji o tworzeniu i genezie niektórych utworów autora „Próz kolejowych”.

Przy okazji, podczas rozmów, pojawiły się wątki jego przyjaźni literackich, w tym postaci Edwarda Stachury, o którym Jan Jastrzębski pisał pracę magisterską, co stało się jednocześnie przyczynkiem do ich częstych spotkań. Były też w tych opowieściach sytuacje anegdotyczne, jedna z nich wiązała się z wydarzeniem, kiedy to pisarza nie chciano wpuścić na jego własne spotkanie autorskie.

„Ona” nie prezentuje wszystkich książek Jana Jastrzębskiego, pokazuje jednakowoż i to co łączy jego prozę, czyli między innymi poetyckie-liryczne obrazowanie, i to, że autor potrafi wejść różne „otoczenia” literackie.

Autor „Drżąc” w swojej twórczości zajmuje się nie tylko pisaniem prozy – sprawdza się świetnie również jako eseista i recenzent.

Okładkę wyboru wykonał Jerzy Tomala, artysta plastyk z Rzeszowa. Pozycja ukazała się w oficynie Biblioteki Publicznej w Gołdapi.

 


Aktualności

Powiązane artykuły