Składał niemoralne propozycje nieletnim w sieci – usłyszał zarzuty

kodeks_karny129-letni mieszkaniec powiatu braniewskiego za pośrednictwem portalu internetowego, nawiązał kontakt z osobami małoletnimi z powiatu gołdapskiego. Rozmowy miały jednoznacznie podtekst seksualny. Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny i go zatrzymali. Usłyszał już zarzuty.

Do zdarzenia doszło na początku października br. Jak ustalili policjanci 29-letni mieszkaniec powiatu braniewskiego za pośrednictwem jednego z portali internetowych, nawiązał kontakt z osobami małoletnimi z powiatu gołdapskiego. Następnie podczas wirtualnej rozmowy z 12 i 13-latką zaczął składać im propozycje seksualne.

Policjanci Wydziału Kryminalnego gołdapskiej komendy po uzyskaniu informacji o prowadzonej korespondencji z erotycznymi propozycjami natychmiast podjęli działania i ustalili tożsamość nadawcy. Prowadzone czynności doprowadziły do zatrzymania

29-latka. Po nocy spędzonej w policyjnej celi, mężczyzna usłyszał zarzuty.

Za popełnione przestępstwo składania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego propozycji obcowania płciowego małoletniemu poniżej lat 15, Piotrowi S. grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla rodziców (źródło: „Fundacja Dzieci Niczyje”):

1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.

2. Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie.

3. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci. Jeśli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Internecie, kontroluj te znajomości.

4. Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profil, maksymalnie chroniący jego prywatność.

5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Internecie.

6. Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci!

7. Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że na komputerze działa zaktualizowany program antywirusowy, zapora sieciowa. Korzystaj  z programów kontroli rodzicielskiej oraz oprogramowania filtrującego

8. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku

9 . Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.

 


Aktualności

Powiązane artykuły