Jak wybrać dobry projekt domu dla rodziny z dziećmi?

house-961401_640Decydując się na projekt domu, w którym razem z rodzicami mają zamieszkać małe dzieci trzeba pogodzić kilka rzeczy, czasem pozornie sprzecznych ze sobą.

Budowa domów jednorodzinnych powinna uwzględniać nie tylko potrzeby ogólne, ale i indywidualne, wręcz predyspozycje domowników. W dużym stopniu wpływ ma na to wiek domowników, na przykład obecność małych dzieci. Z jednej bowiem strony małe dzieci potrzebują dużo uwagi ze strony rodziców w aspekcie choćby bezpieczeństwa, z drugiej – należy jednocześnie uszanować to, że małe dziecko ma również czasem potrzebę intymności, a nawet przebywania trochę w samotności. Tę potrzebę intymności może zapewnić między innymi dziecięca łazienka – zapatrzona w sprzęt odpowiedniej wielkości, zaprojektowany tak, by minimalizować zagrożenie fizycznymi urazami. Są już zresztą dostępne wanny łazienkowe dla dzieci wykonane z odpowiedniego materiału. Ponadto, w przeciwieństwie do zwykłej łazienki, w łazience dla dzieci nie przetrzymuje się chemikaliów lub środków czystości, mających często toksyczne właściwości. Zresztą, osobna łazienka będzie i tak potrzebna wtedy, kiedy dzieci zaczynają już dorastać. Zastanowić się trzeba wtedy nad ilością pokoi – najlepiej osobnym dla każdego dziecka.

W tym pierwszym aspekcie, związanym z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa małych dzieci sprawdzają się domki parterowe z jak najmniejszą ilością przeszkód choćby progów, z pokojami dziecięcymi umiejscowionymi tak, by możliwy był stały kontakt wzrokowy, na przykład z holu. W domkach parterowych na ogół jedyne schody prowadzą na poddasze (lub po prostu strych), które, kiedy dzieci już będą większe można zagospodarować choćby dla nich. Warto więc taki domek planować przyszłościowo mając na uwadze pełnowymiarowe poddasze. Powszechne jest przystosowywanie poddaszy na domową pracownię komputerową, co też sugeruje by w projekcie domu ujęte zostało odpowiednie okablowanie lub miejsce na wi-fi.

Jeśli małe dzieci, to i mnóstwo przeróżnych drobiazgów, choćby zabawek, także takich, które są używane w plenerze. Zatem zamawiając projekt u architekta nie zapomnijmy zamówić u niego rozplanowanie najbliższego otoczenia domu, ze sprzętem do zabawy, na przykład huśtawką lub małą karuzelą. Projektant może też pomyśleć o magazynkach na przeróżny sprzęt lub drobiazgi – dobrze się sprawdzają magazynki wkomponowane w pomieszczenie garażowe, nawet z niewielkimi drzwiami wychodzącymi na zewnątrz budynku.

Bezpieczeństwu małych dzieci może zagrażać otwarta (lub połączona z holem) kuchnia. Warto jednak w tym wypadku zaplanować kuchnię zabezpieczoną przed dostępem najmłodszych latorośli. Nie mniejsze zagrożenia może stwarzać kominek, a większość projektów zakłada jego zainstalowanie – tu zabezpieczenie mogą stanowić metalowe drzwiczki z hartowaną szybą – w wypadku obecności małych dzieci dodatkowo odpowiednia przenośna zabudowa.

Oczywiście zamawiając projekt domu, w którym razem z nami mają zamieszkać nasze dzieci nie musimy skazywać się wyłącznie na domek parterowy – należy tylko pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa (choćby bezpieczne schody) i uszanowaniu prywatności naszych pociech.


Aktualności

Powiązane artykuły