„Ograniczyć ograniczenia”

Ograniczyć ograniczenia _3W miniony czwartek w czytelni naszej biblioteki odbyło się kolejne webinarium z cyklu akcja e-motywacja realizowane przez Fundację Orange dla bibliotek. Celem spotkania pod hasłem „Ograniczyć ograniczenia” była refleksja nad własnymi ograniczeniami, lękami i obawami przed oceną, a także konfrontacja tych uczuć ze swoimi planami i pomysłami na aktywność. Gościem specjalnym transmisji, była – otwarta na różnorodność świata, poznawanie nowych miejsc i ludzi – profesor antropologii społecznej pani Ewa Nowicka Rusek.

W spotkaniu udział wzięły osoby z gołdapskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którym bardzo przypadła do gustu taka forma prezentacji ciekawych osób. Jedna z uczestniczek w ankiecie podsumowującej napisała: „takie spotkania motywują mnie do działania i rozwijania się”, inna wyraziła się o gościu specjalnym: „Wspaniałą kobietą jest p. Ewa, która jest optymistką i uczy nas optymizmu, kultury, życzliwości. Więcej takich ludzi”.

Po transmisji on-line uczestnikom zaproponowano ćwiczenie z artecoachingu, czyli formy pracy nad rozwojem, która wykorzystuje wszelkie formy sztuki oraz ludzką kreatywność i potrzebę autoekspresji. Ćwiczenie pt. „Wiersz niecodzienny” miało charakter literacki, a jego celem było stworzenie wiersza. Chodziło o to, by sprowokować refleksję nad codziennością oraz dotrzeć do zasobów twórczości poetyckiej.

Uczestnicy wylosowali białą kartkę z zapisanym wyrażeniem, które miało nadać kierunek wiersza. Mieli do wyboru słowa z rozsypywanki, za pomocą których mogli zainspirować się w dalszym tworzeniu wiersza. Niektórzy z obawą podjęli się realizacji zadania, stwierdzając, że nie są przecież poetami, okazało się jednak, że udało im się napisać (niektórym pierwszy w swoim życiu) wiersz. Jedna z pań była z siebie tak dumna, że zabrała wiersz do domu mówiąc, że oprawi go i zawiesi na ścianie!

Kolejne spotkanie odbędzie się 3-go grudnia o godz. 11:00 w czytelni biblioteki. Serdecznie zapraszamy!

Ograniczyć ograniczenia _1 Ograniczyć ograniczenia _2 Ograniczyć ograniczenia _8

Powiązane artykuły