Oświadczenie burmistrza Gołdapi

GoldapSzanowni Mieszkańcy Gminy Gołdap

W ostatnim czasie pojawiają się deklaracje z różnych miejsc Polski o chęci przyjęcia imigrantów z Bliskiego Wschodu. Chcę Państwu przedstawić stanowisko Gminy Gołdap w tej sprawie.

Przyjęcie uchodźców jest kwestią nie tyle medialną, co realnie dotyczącą życia nas, mieszkańców naszej gminy. 3 kwietnia 2014 roku Urząd Wojewódzki zwrócił się z prośbą do wszystkich gmin naszego województwa o wskazanie na swoich terenach ewentualnych możliwości utworzenia Centralnych Punktów Recepcyjnych dla cudzoziemców. Jest to wynikiem działań Urzędu ds. Cudzoziemców.

Na początku 2014 roku pomiędzy różnymi szczeblami administracji rządowej i samorządowej wymieniano pisma dotyczące uchodźców, jak mniemam, w tamtym czasie w kontekście konfliktu na Ukrainie. Wtedy też Urząd Miejski w Gołdapi zaproponował jako ewentualny punkt recepcyjny pomieszczenia na II piętrze budynku pokoszarowego przy ul. Partyzantów 31 w Gołdapi.

W dalszym ciągu podtrzymuję w imieniu Gminy chęć pomocy, ale Rodakom w powrocie do Ojczyzny. Jednak dostrzegam zagrożenia związane z przybyszami z Bliskiego Wschodu. Mówiąc o przyjęciu cudzoziemców mam na myśli, zarówno ja jak i większość mieszkańców Gołdapi, osoby pochodzenia polskiego dotknięte konfliktem na Ukrainie.

Gmina Gołdap posiada ograniczone zasoby mieszkaniowe, o czym wiedzą mieszkańcy starający się o lokale komunalne lub socjalne. Jeśli chodzi o imigrantów z Bliskiego Wschodu uważam, że nie jesteśmy przygotowani na ich przyjęcie.

Jeśli miałbym przedkładać odgórne decyzje polityczne ponad dobro Gołdapian to się na to nie godzę. Nasza gmina nie jest przygotowana na przybycie imigrantów, którzy w ostatnim okresie lawinowo przedostają się do Europy.

Posiłkując się informatorem Urzędu ds. Cudzoziemców: „(…)Nie wszyscy przybysze mogą liczyć na przyjęcie w Unii. Władze UE wysyłają jasny sygnał, że przyjmiemy tylko uchodźców. Na pomoc nie mogą liczyć imigranci ekonomiczni.”

Chcę wyrazić obawę, że sytuacja może być inna i do krajów Europy przybywają głównie imigranci ekonomiczni. Nie stać nas na pomoc osobom, które borykają się z tymi samymi problemami co Gołdapianie. Jako władza lokalna mamy służyć naszym mieszkańcom. To oni nas wybrali, zaś my reprezentujemy zarówno ich, jak i ich poglądy, czy problemy. To z tymi problemami mamy się wspólnie mierzyć i je sukcesywnie pokonywać.

Podkreślam, Gmina Gołdap zarówno lokalowo, finansowo, jak i w aspekcie bezpieczeństwa transgranicznego i wewnętrznego, nie jest przygotowana na przyjęcie imigrantów z Bliskiego Wschodu. Wielokrotnie wspólnie dawaliśmy wyraz otwartości na współpracę z innymi narodami i kulturami. Najlepszym tego przykładem są nasze kontakty z miastami partnerskimi z wielu państw, oraz kultywowana współpraca międzynarodowa. Jest zasadnicza różnica między przyjmowaniem uchodźców z Bliskiego Wschodu, a współpracą z miastami partnerskimi. Te kontakty są dobrowolne, sprawdzone i przynoszą dobre efekty.

Reasumując – zawsze jesteśmy otwarci na pomoc naszym Rodakom. Powyższe stanowisko zostanie również przekazane Staroście Gołdapskiemu oraz Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu.

Z wyrazami szacunku,

Tomasz Luto

Burmistrz Gołdapi


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Oświadczenie burmistrza Gołdapi

 1. ab

  Burmistrzu, nareszcie.
  Ale powyższe stanowisko powinno być przekazane nie tylko staroście, a przede wszystkim wojewodzie, jako reprezentantowi rządu.
  Wtedy będzie ono miało swoją wartość, a gołdapianie staną za Panem murem.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Marian

  Panie Burmistrzu, to obciach co Pan robi. Takie oświadczenie to trzeba było napisać kilka dni temu kiedy ludzie w mediach opluwali Starostę, rzekomo winnego deklaracji o budynkach dla imigrantów. Czemu Pan wtedy milczał? Teraz, kiedy zrobiło się ciepło koło tyłka, Pan się tłumaczy? Wstyd. Zachowanie poniżej jakichkolwiek przyzwoitych standardów.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Józek

  A świstak siedzi i zawija w te sreberka ……..

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...