To nie pierwsza taka inicjatywa

zabin_18Hultajski bigos proboszcza był jednym z wielu specjałów, których można było w sobotę skosztować na placyku przed kościołem Narodzenia NMP w Żabinie podczas uroczystości odpustowych. Zanim jednak przystąpiono do biesiady w kościele odbyła się Suma odpustowa, potem prezentacja książki „Czarci Ostrów” archeologa i pasjonata historii tej ziemi – Jerzego Marka Łapo.

Po prezentacji można było kupić książkę z autografem autora. W imprezie uczestniczyła spora grupa młodzieży. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania.

Na portalu Parafii Narodzenia NMP w Żabinie w zwiastunie festynu można wyczytać m.in.:  „Czarci Ostrów” to zbiór ponad 200 podań ludowych z Mazur zebranych i opracowanych przez dr Jerzego Marka Łapo – archeologa, historyka z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Spotkanie z p. Jerzym będzie bardzo ciekawą lekcją historii w oparciu o legendy i podania dotyczące naszego regionu. Ciekawostką jest grupa legend związanych z sacrum chrześcijańskim, m.in. o tym, jak Pan Bóg stworzył Mazury czy też o tym, jak Pan Jezus chciał wyegzekwować od mazurskiego szewca zamówione buty. 

To nie pierwsza inicjatywa ks. proboszcza Andrzeja Domańskiego związana z ukazywaniem lokalnej historii i tożsamości.

Warto zwiedzić kościół parafialny, w którym znajduje się wiele ciekawostek historycznych.

zabin_1 zabin_2 zabin_3 zabin_4 zabin_5 zabin_6 zabin_7 zabin_8 zabin_9 zabin_10 zabin_11 zabin_12 zabin_13 zabin_15 zabin_16 zabin_17 zabin_19 zabin_20

 

Powiązane artykuły