Podczas „Kartaczewa” będzie zamknięty parking!

Organizatorzy „Kartaczewa” informują, że w związku z Regionalnym Festiwalem Pogranicza „KARTACZEWO 2015″ w godzinach popołudniowych 31 lipca (piątek) zostanie zamknięty parking główny przy placu Zwycięstwa. Będzie on wyłączony z ruchu do godzin wieczornych 2 sierpnia. W związku z powyższym prosimy kierowców o parkowanie pojazdów w innych miejscach. Za utrudnienia przepraszamy.


Aktualności

Powiązane artykuły

6 komentarzy do “Podczas „Kartaczewa” będzie zamknięty parking!

 1. Ja się tylko pytam

  czy nie można zorganizować tej imprezy na targowicy. czy organizator nie widzi że to środek lata i w mieście są setki turystów, i miasto będzie przez trzy dni zakorkowane. Ludzie myślcie to przecież nie boli. środek miasta zabrany mieszkańcom i turystom to idiotyzm. Po jaką chorobę była robiona targowica?!?!?!?!?

  1. Oooo… Ktoś jest zwolennikiem „oryginalnej, antyturystycznej” filozofii. Impreza powinna mieć klimat i „Kartaczewo” z racji tego, że odbywa się w centrum Gołdapi jest atrakcją właśnie dla większości turystów, dla tych właśnie „setek” turystów. Bo w parku na placu Zwycięstwa jest świetny klimat do tego. To jest praktyka powszechna w przypadku wielu ważnych, cyklicznych imprez w innych miastach naszego kraju, choćby w Węgorzewie (Jarmark Folkloru) albo Kutno (Święto Róży). Co do imprez na targowicy to porównałbym to do miasta Brasilia – miało być najnowocześniejsze, ale nikt tam nie chce mieszkać, bo zabetonowane. Targowica, owszem, nadaje się do imprez ale wyłącznie masowych-koncertowych. Natomiast co do „zakorkowania” miasta – Boszszszszszszsz… Czy to naprawdę taki problem? czy po prostu szukanie problemu?:-)

  2. Hodon

   „Ja się tylko pytam” masz prawo pytać. Tylko pomyśl przedtem. Bo myślenie nie boli, jak piszesz.

 2. Sęp

  Bardzo mądrze Redakcja pisze. Co do wypowiedzi „przedmówcy”, to nie da się być trochę w ciąży- nie można chcieć zasługiwać na miano miasta turystycznego, ale najlepiej, żeby ci turyści to tak bardziej poza miastem się poruszali, a ci Rosjanie to żeby w warzywniakach takich kolejek nie robili, a te imprezy to żeby takie mniej uciążliwe i głośne były. Ja uważam, że wszystkie imprezy powinny powrócić na plac. Kończą się najpóźniej o 23, nic by się mieszkańcom okolicznym nie stało, gdyby trzy razy w roku poszli spać trochę później, niż z kurami. Nie było to wcale aż tak bardzo uciążliwe. Wiem, bo mieszkałem wiele lat przy placu.

 3. xyz

  Do „ja tylko pytam ” .Proszę zobaczyć gdzie zlokalizowany jest , organizowany w Gdańsku Jarmark Dominikański i impreza trwa „trochę” dłużej niż trzy dni. Pozdrawiam.

 4. xyz

  Jarmark Dominikański to coroczny targ organizowany w Gdańsku w oktawie święta św. Dominika.
  W europejskich i polskich miastach pojawił się w XIII w. Pierwsze wzmianki o Jarmarku św. Dominika w Gdańsku pochodzą z drugiej połowy XIV w.

  Rozkwit w XVII w.

  W czasach nowożytnych Jarmark Dominikański był jednym z największych zjazdów handlowych w północnej Rzeczypospolitej. Jego rozkwit przypada na XVII w. i pierwszą połowę XVIII w Jarmark Dominikański nazywany był jarmarkiem „dużym” w odróżnieniu od jarmarku „małego” odbywającego się w okolicach dnia św. Marcina. W przeszłości jarmark odbywał się w okolicach obecnego Targu Siennego, w zachodniej części Targu Węglowego (zwanego też pl. Dominikańskim), a także na ul. Szeroka, na Targu Drzewnym i Targu Rakowy oraz na Długich Ogrodach. W latach 30. XX w. Jarmark św. Dominika odbywał się na dzisiejszym Placu Zebrań Ludowych.

  Pierwszy Jarmark Dominikański po drugiej wojnie światowej odbył się w 1972 r. pod nazwą Jarmark Dominikański z inicjatywy i pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Gdańska i „Wieczoru Wybrzeże”. Do nazwy Jarmark św. Dominika powrócono na początku lat 90.

  Jarmarkowi św. Dominika towarzyszą przedstawienia muzyczne i teatralne, początkowo maskarady, tańce, turnieje, popisy szermiercze, sztuki zręcznościowe, występy akrobatów, następnie występy zawodowych trup aktorskich.

  Atrakcja turystyczna

  Obecnie jarmark jest atrakcją turystyczną Gdańska, towarzyszą mu liczne imprezy, m.in. od 1994 r. międzynarodowy Bieg Dominikański.

  Jarmark Dominikański rozpoczyna się w ostatni weekend lipca i trwa trzy tygodnie. Kramy ustawione są na ulicach Głównego Miasta, m.in. na Grobli, Szerokiej, św. Ducha i Straganiarskiej.

  W 2014 r. Jarmark św. Dominika odbył się 754. raz. Przybyło na niego ok. tysiąca wystawców z 11 krajów, m.in. Polski, Indii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. 32 proc. powierzchni jarmarku zajęły kramy rzemieślnicze, a 23 proc. – kramy artystyczne.