Spotkanie z autorką „ORO”

oro_127 maja odbyło się spotkanie z honorowym gościem – panią Olgą Sawicką. Miało to miejsce w Centrum Szkoleniowo-Dydaktycznym w Gołdapi. Byli również przedstawiciele Wydawnictwa OPERON.

Sprawcami tego kulturalnego zamieszania byliśmy my, gimnazjaliści zrzeszeni w DKE (Dyskusyjnym Klubie Edukacyjnym). Gość honorowy przyjechał do nas w nagrodę jako, że zajęliśmy 2 miejsce w ogólnopolskiej kampanii pt. Ja czytam.

Takich wyróżnionych klubów jest w Polsce tylko dwanaście – czujemy się zaszczyceni. Nasz DKE działający w Gimnazjum nr 1 im Noblistów Polskich w Gołdapi nazwaliśmy COŚ (Czytamy, Oglądamy Świat). Na majowe spotkanie wymyśliliśmy hasło: „COŚ” wita, ja czytam. Zaprosiliśmy gimnazjalistów i wszystkie szkoły podstawowe, zaprosiliśmy przedstawicieli ze świata dorosłych. Kto nie był, nich żałuje, my dziękujemy tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, m.in. członkowie DKE przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi, przedstawiciele OSiR-u, Miejskiej Biblioteki…

Wraz z opiekunem Ewą Jurkiewicz przygotowaliśmy teatr przy stoliku: zaprezentowaliśmy fragment powieści „ORO”, której nasz gość jest współautorką (pod pseudonimem Marcel) i napisaną przez nas dalszą część losów nastolatków. To był taki trik, zagadka, zresztą nie ostatnia na tym spotkaniu, co zaowocowało i nagrodami, wręczanymi przez naszego gościa.

Po tym nadszedł czas zadawania pytań Pani Oldze. Opowiedziała krótko o sobie i swoim życiu, a mówiła swobodnie, interesująco i z humorem. Nagrodzono ją brawami. Po czym jedna z nas zarecytowała wiersz naszej opiekunki (publikującej również pod pseudonimem Ewa Ewelina) na temat przyjaźni, albowiem „ORO” jest właśnie książką o przyjaźni.

Na zakończenie były dowody uznania i sympatii. My okazaliśmy je przybyłym gościom kwiatami i regionalnym przysmakiem, naszej opiekunce – podziękowaniami, które otrzymała również od OPERONU. I niby koniec… ale

Po pewnym czasie pani Ewa udzieliła wywiadu przedstawicielom Wydawnictwa OPERON. Jako członkowie DKE COŚ także mieli swoje 5 minut, które sprawiło im dużą frajdę.

Atmosfera była bardzo przyjemna. Wszystko poszło po naszej myśli. Mamy nadzieję, że wypadliśmy dobrze. Włożyliśmy w to dużo starań i cennego czasu, przygotowaliśmy niebanalne dekoracje, ale i dobrze się bawiliśmy. Wartością niezaprzeczalną jest wzrost zainteresowania czytelnictwem, które i tak promujemy w programie autorstwa naszej opiekunki „Włącz czytanie”. Ciekawe, ilu gołdapian przeczyta „ORO”? My poszukujemy tej książki, chcemy ją dalej zgłębiać.

Marta i Kacper z kl. II d, członkowie DKE „COŚ”


Aktualności

Powiązane artykuły