Noc świętojańska nad Bludzianką

DSC_0005 (427x640)W sobotę. na plaży w Kiepojciach odbył się, już po raz siódmy, piknik „Noc świętojańska nad Bludzianką”. Pogoda dopisała, nad jezioro w Kiepojciach dość licznie przybyli więc mieszkańcy gminy Dubeninki, gmin sąsiednich, zaproszeni goście oraz turyści.

W tym roku zabawę uświetniał zespół „Znaroku” z Przerośli, zespół „Pogranicze” z Szypliszk, a do tańca przygrywała kapela „Nomeda” z Litwy oraz „Przeroślaki” z Przerośli. Piknik rozpoczął się od centralnego punktu imprezy, czyli od wicia wianków, do czego zachęcał zespół „Rominczanie”, przyśpiewując tradycyjne pieśni. W trakcie wicia wianków zagrał też na trąbce kilka utworów, najmłodszy członek zespołu „Rominczanie” – Piotrek Buza. Uwinięte wianki wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy. Wianki te zostały ocenione przez jury: Wiolettę Anuszkiewicz, Bożenę Wróblewską oraz Jaromira Krajewskiego. Nie było to łatwe zadanie, ale udało się wyłonić się zwycięzcę, a w zasadzie zwyciężczynię , którą okazała się Emilia Murawska z zespołu „Pogranicze”. Osoby, które wzięły udział w konkursie otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

W międzyczasie przybyłe zespoły zaczęły już śpiewać i przygrywać do tańca. Uczestnicy pikniku mogli też poczęstować się swojską grochówką, „rominczańskimi drożdżankami” i upiec kiełbaskę przy ognisku. Rozpoczęła się więc prawdziwa zabawa. Gdy się ściemniło, nastąpił obrzęd puszczania wianków na wodę. Niosąc więc pochodnie i wianki ze świeczkami, ruszyli wszyscy nad jezioro. Na tę okoliczność, piękną pieśń o św. Janie, zaśpiewał zespół „Pogranicze” z Szypliszk. Jeszcze długo długi czas podziwiać można było pływające, „świecące”, wianki – to był naprawdę niesamowity widok.

Piknik „Noc świętojańska nad Bludzianką” został zorganizowany przez stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” z Dubeninek w ramach projektu „Suwalskie pieśni na mazurskiej ziemi – Jubileusz 30 – lecia pracy twórczej zespołu „Rominczanie”, dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Gołdapski Fundusz Lokalny, ze środków Gminy Dubeninki oraz Powiatu Gołdapskiego.


Aktualności

Powiązane artykuły