Maj od samego początku „zagonił” zespół do pracy

DSC05351 (640x480)Maj od samego początku „zagonił” zespół do pracy. Już bowiem 2 maja. odbył się w Gołdapi „Eko – piknik”, coroczna impreza organizowana przez Starostwo Powiatowe oraz Gołdapski Fundusz Lokalny. Zespołu i stowarzyszenia nie mogło oczywiście na niej zabraknąć.

Prezentowali swoje pieśni ludowe i patriotyczne, prezentowali także tradycyjne umiejętności w trakcie prowadzonych warsztatów. Wałkowanie, przędzenie, szydełkowanie, dzianie, robienie mioteł oraz koszyczków z witek brzozowych czy też bicie masła w tradycyjnej bojce, albo wyrabianie bransoletek z włóczki, czy kwiatów z bibuły, to coś, co dziś już zanika, a niesie ze sobą tyle zadziwienia. Mieszkańcy Dubeninek chętnie te umiejętności pokazują na różnych imprezach i spotkaniach. Warto skorzystać i spróbować. Można też było spróbować tradycyjnych rarytasów: domowych ciast, ziemniaczanej babki ze skwareczkami oraz swojskiego chleba ze smalczykiem i ogórkiem. Wszystko było bardzo dobre.

Po powrocie do domów odpoczynku nie było. Kobiety, jak i panowie, ostro już wzięli się za pisanie opowiadań do albumu, a na spotkaniach omawiali swoje historie, dopowiadali i uzupełniali. O wspomnienia o zespole zostały poproszone też instytucje, z którymi zespół współpracował na przestrzeni tych 30 lat: Suwalski Ośrodek Kultury (dawniejszy ROKiS), Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Wojewoda Warmińsko – Mazurski, Starosta Powiatu Gołdapskiego, i inne. Zespół też koncertował – zwłaszcza na Suwalszczyźnie. 23 maja uczestniczył w XII Powiatowym Spotkaniu Zespołów Ludowych Suwalszczyzny, śpiewających pieśni majowe pod hasłem „Chwalcie łąki umajone”, które w tym roku odbyło się w Krzywólce – gmina Przerośl. Zespół zaśpiewał tam koronkę „Kto chce Pannie Maryi służyć”. A już następnego dnia, pieśni majowe śpiewał w Filipowie na zaproszenie aktywnie tam działającej Akcji Katolickiej. Bardzo miłe spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury.

Działania organizowane są w ramach Projektu „Suwalskie pieśni na mazurskiej ziemi – Jubileusz 30–lecia pracy twórczej zespołu „Rominczanie” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Gołdapski Fundusz Lokalny, ze środków Gminy Dubeninki oraz Powiatu Gołdapskiego.


Aktualności

Powiązane artykuły