To była liryczna podróż

renata_promcja_9Liryczną podróżą w czasie okazała się środowa prezentacja kolejnej książki w wydanej w gołdapskiej oficynie „Z bliska” prowadzonej przez Bibliotekę Publiczną. Tym razem promocja odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jako że autorką tomu „Inna” jest izraelska pisarka Renata Jabłońska. Prezentowany w Warszawie wybór wierszy jest już 39. pozycją wydaną w tej serii.

Spotkanie otworzył redaktor wydawnictwa Mirosław Słapik, prowadziła prof. Beata Tarnowska literaturoznawczyni z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i redaktorka książek (pięciu) wydanych do tej pory przez Renatę Jabłońską we wspomnianej oficynie.

Widownię stanowili głównie ludzie kultury i sztuki, w tym znana aktorka Elżbieta Kępińska.

Jednym z ciekawych aspektów, w jakich prowadząca próbowała rozpatrywać twórczość autorki „I tyle” był zapach miejsca (w tym wypadku miasta). Zapach jako jeden z najważniejszych elementów charakteryzujących miejsce. Rozmawiano też o powrocie do języka młodości.

Renata Jabłońska, urodzona w 1935 roku w Łodzi, wojnę spędziła z rodzicami na Syberii. Po powrocie do rodzinnego miasta ukończyła liceum i studiowała polonistykę. W 1957 roku wyjechała na stałe do Izraela, gdzie zamieszkała w Tel Awiwie. Poprzez swoją twórczość próbuje scalić rozbitą tożsamość, ale też podsumować własne, „wspaniałe i gorzkie”, życie.

Pisze głównie w języku polskim, choć zajmuje się również tłumaczeniami z hebrajskiego.

Powiązane artykuły