Port lotniczy w Szymanach coraz bliżej

Wraz z końcem 2015 roku planowane jest zakończenie budowy jedynego w północno- wschodniej Polsce regionalnego portu lotniczego. Pierwsi pasażerowie mają z niego skorzystać w 2016 roku.

Port regionalny dla Warmii i Mazur powstaje w miejscu byłego wojskowego lotniska w Szymanach koło Szczytna. Koszt jego budowy wynosi ponad 205 mln zł, dofinansowanie inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 121 mln zł, pozostałą kwotę dokłada samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Jak podkreśla marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin: Port lotniczy w Szymanach to motor dla rozwoju gospodarki naszego regionu: pozwoli zwiększyć aktywność gospodarczą, turystyczną, a także ułatwi współprace ekonomiczną, naukowo-techniczna oraz samorządową.

W celu usprawnienia dojazdu do lotniska jeszcze w tym roku zostanie rozbudowana droga z Szyman łącząca drogę krajową z lotniskiem. Ponadto zapewniony zostanie dojazd bezpośrednio pod terminal koleją.

Rozbudowywany port będzie lotniskiem otwartym 7 dni w tygodniu. Wg badań rynku mieszkańcy regionu zainteresowani są regularnymi połączeniami do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Skandynawii, Holandii oraz czarterowymi do krajów w basenie Morza Śródziemnego.

Bieżące prace na lotnisku można śledzić na stronie: szymanyairport.pl .

tekst na podstawie informacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego

 


Aktualności

Powiązane artykuły