Akcja „Tydzień dla Ziemi” w Szkole Podstawowej w Pogorzeli

P1060779Głównym organizatorem akcji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Tegoroczna akcja opiera się na kreatywności uczestników i zaplanowaniu aktywnego tygodnia pełnego atrakcji, który pozwoli na miłe spędzenie czasu przy jednoczesnym podniesieniu świadomości ekologicznej uczestników.

W tym roku WFOŚiGW w Olsztynie podało kilka propozycji działań, które można realizować w ramach „Tygodnia dla Ziemi” a są to :

Bieg dla Ziemi, Przyroda bez zużytych baterii, Na tropie odnawialnych źródeł energii oraz Różnorodność gatunków zwierząt oraz drzew i krzewów w najbliższym otoczeniu.

Uczniowie szkoły w Pogorzeli postanowili zrealizować wszystkie te punkty i nasze obchody rozpoczęliśmy ogłoszeniem tygodniowego konkursu na zgromadzenie, jak największej ilości zużytych baterii (uzbieraliśmy 527 szt.). 22 kwietnia z okazji Swiatowego Dnia Ziemi obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Ratujmy” i skierowaliśmy się do klasy, w której czekał na nas konkurs pt. ‘Łamigłówki Młodego Ekologa”. W konkursie udział wzięli wszyscy uczniowie z klas 1-3, co niewątpliwie stało się elementem do polepszenia współpracy pomiędzy klasami, ponieważ zespół to 3 osoby z różnych klas. Następnego dnia klasy 4-6 podczas cyklu zajęć przygotowały transparenty i ulotki namawiające do zdrowego i ekologicznego stylu życia, a uczniowie z klas 1-3 wykonali ekologiczne kule ziemskie z gazet i mącznego kleju. Kolejnego dnia w zielonych koszulkach zgromadziliśmy się pod szkołą i wystartowaliśmy do ekologicznego biegu, nasz bieg miał na celu nie tylko uświadomienie mieszkańców o potrzebie zmiany nawyków, ale mieliśmy na celu wykonać badanie czystości wody w naszej rzece – Jarce. Po wstępnych badaniach jakie poczyniliśmy już w szkole na zajęciach, okazało się, iż nasza rzeka jest całkiem czysta, co nas bardzo ucieszyło.

Tydzień dla Ziemi to nie tylko ciekawe i aktywne zajęcia, ale również lekcja postępowania z przyrodą na całe nasze życie.

Monika Wojtala-Taudul i Ewa Wojciechowska


Aktualności

Powiązane artykuły