Sięgają do historycznych przepisów kulinarnych

precel_9O gołdapskim preclu wielkanocnym były co prawda wzmianki w lokalnej prasie i na naszym portalu, tylko nie mogliśmy się doszukać dokładnego przepisu. I oto mieszkańcy Galwieć wpadli na pomysł, by sięgnąć do tego elementu tradycji kulinarnej naszej ziemi i uzyskali przepis dzięki ewangelickiemu księdzu – Dawidowi Banachowi.

Zresztą ksiądz przyjechał do Galwieć, by uczestniczyć w pieczeniu precla. Trzymano się oczywiście dawnego przepisu, ale przy okazji powstał troszkę inny precel – galwiecki.

– Po modyfikacji przepisu polegającej na tym, że bakalie są nie w środku precla lecz na wierzchu (co powoduje, że samo ciasto na precla wałkuje się łatwiej i nie rwie się) nowa postać precla to „precel wielkoczwartkowy galwiecki” – poinformował nas jeden z uczestników.

Wielkoczwartkowy precel galwiecki, wzorowany na tradycyjnym “wielkoczwartkowym preclu” pieczonym przez dawnych mieszkańców tych ziem (zwykle w Wielki Czwartek) będzie prezentowany (i do nabycia) podczas wielkanocnego kiermaszu “Jajeczko z rzeżuszką”, w najbliższą niedzielę, czyli 29 marca w sali kinowej naszego Domu Kultury.

Jak się dowiedzieliśmy – to nie ostatnie w Galwieciach przedsięwzięcie nawiązujące do historycznych przepisów. Być może uda się zrobić marcepana… ziemniaczanego.

Warto pokreślić, że świetlica w Galwiecich żyje i daje dobry przykład okolicy.


Aktualności

Powiązane artykuły