Może internautom uda się rozpoznać dom i ulicę

Hermann von EichhornSzanowna Redakcjo, znalazłem ostatnio w internecie zdjęcie przedstawiające generała von Eichhorna i jego sztab w Gołdapi w lutym 1915 r. (na zdjęciu Eichhorn – wówczas 67-letni generał armii pruskiej – stoi czwarty od lewej). Jego pobyt w naszym mieście wiąże się z istotną częścią działań wojennych na froncie wschodnim I wojny światowej. Oto kilka faktów z Wikipedii na jego temat:

Hermann Emil Gottfried von Eichhorn (ur. w 1848 we Wrocławiu – zm. w 1918 w Kijowie) niemiecki feldmarszałek, uczestnik wojen prusko–austriackiej z 1866 i prusko–francuskiej 1870 – 1871. 21 stycznia 1915 roku został dowódcą 10. Armii, którą dowodził do 5 marca 1918 r. Armia ta odegrała znaczącą rolę w tzw. II bitwie nad jeziorami mazurskimi w lutym 1915 r. W sierpniu 1915 r. 10. Armia zajęła Kowno a później twierdze w Grodnie i Olicie. Von Eichhorn otrzymał za tę kampanię najwyższe pruskie odznaczenie wojenne Pour le Merite. Poźniej z 10. Armii jako trzonu utworzono grupę armii, nazwaną od nazwiska dowódcy Grupą Armii Eichhorn (Heeresgruppe Eichhorn). Dowodził nią do 31 marca 1918 r. W grudniu 1917 r. Eichhorna awansowano do stopnia feldmarszałka. W kwietniu następnego roku został głównodowodzącym Grupy Armii Kijów i równocześnie wojskowym gubernatorem Ukrainy. Zginął w zamachu przeprowadzonym w Kijowie 30 lipca 1918 przez eserowca Borysa Dońskiego.

Zdjęcie Eichhorna i jego sztabu w Gołdapi wykonano w lutym 1915 r. czyli niedługo po tym gdy został dowódcą 10. Armii i prawdopodobnie po rozpoczęciu II bitwy nad jeziorami mazurskimi, ponieważ wojska rosyjskie okupowały Gołdap do 11 lutego 1915 r. Niemieckie działania nazwane II bitwą mazurską (w odróżnieniu od I stoczonej w dniach od 8 do 15 września 1914 r. w ramach operacji wschodniopruskiej po bitwie pod Tannenbergiem) rozpoczęły się 7 lutego 1915 r. i zmierzały do wyparcia wojsk rosyjskich okupujących wschodnie krańce Prus Wschodnich.

Może internautom uda się rozpoznać dom i ulicę na jakiej zrobiono zdjęcie von Eichhornowi i jego sztabowi?

Z poważaniem

Maciej Berner

General von Eichhorn mit seinem Stabe in Goldap Print von 1915

Od redakcji:
Być może do ustalenia miejsca pomocny będzie powiększony i wzmocniony fragment fotografii. Na tablicy przy wejściu widoczny napis w dwóch językach „A. Gudzianski” ADWOKAT. Reszta mniej czytelna.

 

Powiązane artykuły

7 komentarzy do “Może internautom uda się rozpoznać dom i ulicę

 1. Może istnieje jakiś spis mieszkańców z tego okresu z adresami? To by rozwiązało zagadkę.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. ex-gołdapianin

  Bez przesady. Dwujęzyczna reklama (w tym jedna w języku rosyjskim) zdecydowanie sugeruje zabór rosyjski. Na pewno nie Gołdap. Tam należy szukać miejsca gdzie zrobiono zdjęcie. Czyli obecna Litwa, Białoruś lub Ukraina. W odpowiedzi dla maciejberner: niestety nie ma książek adresowych z okresu zajęcia Gołdapi przez Rosjan w czasie I wojny.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. To mogą być np. Suwałki mimo, że podpis pod zdjęciem jasno mówi że jest to generał von Eichhorn ze swoim sztabem w Gołdapi w lutym 1915 roku ( 100 lat temu!). Zdarzały się pomyłki przy podpisywaniu zdjęć.
  Z drugiej jednak strony nie można kategorycznie stwierdzić, na podstawie szyldu, że z całą pewnością nie jest to Gołdap. Być może jednak w czasie zawieruchy wojennej znalazł się w Gołdapi adwokat, który reprezentował interesy rosyjskich jeńców, których było tu dużo.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Anonim

  I korzystając z okazji reprezentował interesy polskich żołnierzy wcielonych do carskiej armii lub Reichswehry (stąd reklamowanie się w języku polskim). No, no cwana sztuka.
  A teraz na poważnie. Myślę, że właściwy trop to adwokat Gudziański. To nazwisko często występowało we wschodniej Polsce. Pewnie poszukiwania tylko w internecie pozwolą ustalić nazwę tej miejscowości.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. ex-gołdapianin

  Droga(i) redakcjo!
  Ten sprytny prawnik reprezentował też zapewne polskich jeńców (i to zapewne carskiej armii jak i Reichswery), a może nawet żołnierzy polskich obu tych armii. Bo po co reklamowałby się w Gołdapi w czasie I wojny jako adwokat, a nie Rechtanwalter, gdyby miał niemieckich klientów.
  Poszukałem trochę w internecie. Gudziański to znane (szlacheckie nawet) w przedwojennej Polsce nazwisko. To jest trop, którym warto pójść, aby znaleźć nazwę miejscowości, w której zrobiono zdjęcie sztabowi von Eichhorna.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Reprezentowanie Reichswehry byłoby raczej niemożliwe, ponieważ w roku 1915 jeszcze nie istniała.;)

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 6. Andrzej

  Trochę czasu minęło od rozpoczęcia tej dyskusji, ale: Abram Gudziański to w tym czasie adwokat w Suwałkach i zdjęcie zostało zrobione w tym mieście.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...