Gołdapska czy nie?

Znalezione w internecie zdjęcie przedstawia dziwne obiekty. Zdjęcie pochodzi sprzed I wojny światowej z 1910 roku. Z opisu zdjęcia w wynika, że jest to strzelnica w Gołdapi.Nie przypomina ona jednak tej znad jeziora.To znaczy kształt widoczny na mapie z roku 1938 przypomina ten ze zdjęcia, jednakże na zdjęciu widoczne są różne poziomy, a gołdapska strzelnica jest bardziej płaska. Na mapach, w okolicach Gołdapi,  nie widać innych tego typu obiektów.
Powstaje intrygujące pytanie – jaki obiekt (obiekty) przedstawia fotografia?
Mamy nadzieję że internauci włączą się w dyskusję i zasugerują jakieś sensowne wyjaśnienie.

Jako ciekawostkę zamieszczamy inne zdjęcie opisane również jako obiekty wojskowe z okolic Gołdapi z lat 1871-1918. Jednak mimo takiego opisu, według naszej oceny, zdjęcie przedstawia raczej roboty melioracyjne.

Powiązane artykuły

5 komentarzy do “Gołdapska czy nie?

 1. Zgaduję że zdjęcie to reprodukcja pocztówki wystawionej na sprzedaż na stronie ebay.de. Znajduje się tam również zdjęcie drugiej strony tej pocztówki z tekstem który może rzuci nieco światła na sprawę (niestety nie znam niemieckiego + mało czytelne pismo). Chciałbym też zwrócić uwagę na stempel z datą 23.4.10 i nie do końca czytelną nazwą Alt- Buttkun… Może to będzie jakąś wskazówką?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. xyz

  Cyt.”Gołdapi z lat 1971-1918″. – pomyłka ma być 1917. Pozdrawiam.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. W oryginale było 1871-1918 chociaż niewykluczone że to pomyłka i powinno być 1917-1918.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. ex-gołdapianin

  Jak dla mnie, obiekt na zdjęciu i obiekt na mapie to te same obiekty. Proszę nie zapominać, że zdjęcie i mapę dzieli ok. 25 lat, a to kawał czasu.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. MB

  Kiedy obrócimy załączoną mapkę i przyjmiemy, że zdjęcie robione było z nasypu kulołapu czyli od strony jeziora to jesteśmy w domu. Na zdjęciu najdłuższe elementy strzelnicy biegną w górę tak jak na mapie a w tle mamy równą linię drzew rosnących przy drodze Goldap – Alt-Buttkuhnen (Stare Botkuny) i tam pewnie wysłano kartkę. Strzelnicę najprawdopodobniej w okresie międzywojennym przebudowywano dostosowując ją do nowych założeń taktycznych.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...