Jestem stąd, promuję twórczość ludzi stąd…

konkurs_14„Cudze chwalicie, swego nie znacie” to konkurs poetycki z wieloletnią tradycją na obszarze Polski północnej. Warto mówić o swoim, warto swoje promować. Tak też czynią corocznie uczniowie szkół Mazur Garbatych, i to kilkakrotnie, gdyż konkurs ma kilka etapów.

Pierwszy z nich odbył się 16 lutego br. w Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi. Uczestniczkami były gimnazjalistki klas pierwszych, drugich i trzecich, które interesują się poezją. Świadczy o tym fakt, że po konkursie pozostały w klasie i debatowały z organizatorem o recytacji. Ich udział nie był więc przypadkowy, ale zgodny z zainteresowaniami. Szkoda, że takowych nie przejawili w tym roku chłopcy. Za to jury było typowo męskie: Jan Jastrzębski i Jarosław Żukowski, pełniący funkcję wicedyrektora tejże szkoły.

Konkurs rozpoczęto powitaniem i losowaniem kolejności wystąpień. Dziewięć dziewcząt recytowało wiersze autorów dawnych i współczesnych, a wspierała je swoją obecnością dyrektor szkoły Bożena Kalinowska. Słowom rozbrzmiewającym po klasie towarzyszyły płomyki świeczek. Panowie zdecydowali, kto przechodzi do kolejnego , regionalnego etapu, a są to: Dominika Piela z klasy II d, która zajęła I miejsce oraz Nina Kurpios z tej samej klasy i z II miejscem w konkursie (nauczyciel przygotowujący Ewa Jurkiewicz) oraz Kamila Kaczmarska z klasy III b, która uplasowała się na II pozycji (nauczyciel przygotowujący Aneta Wojnar-Konopka).

Etapy – powiatowy i regionalny – już wkrótce: 5 marca 2015 roku w Bibliotece Publicznej w Gołdapi, a kolejny nieco później, tradycyjnie w Olecku. Ciekawe, czy któraś z dziewcząt tam pojedzie, bo chciałaby każda. I każda ma szanse chwalić swoje, bo polskie, bo tutejsze.

Organizator szkolnego etapu Ewa Jurkiewicz


Aktualności

Powiązane artykuły