Trzy razy warsztaty w ZSZ

dekorowanie potraw i stołu (7)22 wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przy ZSZ uczestniczyło w trzech warsztatach, które odbyły się w listopadzie i grudniu w budynkach Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi. Młodzież została podzielona na grupy według swoich zainteresowań.

Wszystkie warsztaty zostały zorganizowane w ramach mimi-projektu „Profesjonalni wolontariusze w swoim działaniu”, realizowanym przez Szkolny Klub Wolontariatu przy Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi, należący do Stowarzyszenia „Partnerstwo Sztuk” w Gołdapi. Projekt został dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach projektu „Wolontariat pozytywny wizerunek Krainy Łowców Przygód”.

Jako pierwsze odbyły się warsztaty z filcu. Młodzież nauczyła się kroić i szyć kreatywnie małe przedmioty z filcu. Niektórzy igłę trzymali po raz pierwszy w życiu. Celem było uszycie miłych niespodzianek dla zaproszonych gości na Wigilię Wolontariatu i Jasełka. Warsztaty odbyły się dwa razy – 18 i 25 listopada, były prowadzone prze panią Agnieszkę Urynowicz.

Nabyte umiejętności jeszcze nie raz przydadzą się wolontariuszom w dalszej pracy (kiermasze, jasełka, koncerty charytatywne) oraz w życiu.

Kolejne warsztaty – tym razem aktorskie – odbyły się 28 listopada. Wzięło w nich udział 14 osób. Młodzi ludzie zapoznali się z historią i magią teatru, rodzajami przedstawień, a także spróbowali swoich sił w ćwiczeniach na tempo i dykcję. Musieli wykazać się kreatywnością, by użyć zwykłych przedmiotów jako rekwizytów oraz przedstawić krótkie scenki. Warsztaty prowadzone przez pana Piotra Witaszczyka pomogły wolontariuszom nabrać pewności siebie, pokonać nieśmiałość i otworzyć się na nowe wyzwania. Część mogła zaprezentować swoje umiejętności podczas Mikołajek w Szpitalu Dziecięcym (byliśmy tam 5 grudnia).

Przed uczestnikami warsztatów czeka wkrótce występ – spotkanie opłatkowe z Jasełkami dla ZSZ, rodziców i pracowników szkoły.

Ostatnie warsztaty odbyły się 5 grudnia. Prowadziła je pani Małgorzata Tałejszys. Dotyczyły one dekoracji potraw i stołu. Wolontariusze upiekli piernik i pierniczki, a potem zapoznali się z niełatwą sztuką carvingu. Na koniec nauczyli się układać serwetki i profesjonalnie nakrywać do stołu. Nabyte umiejętności młodzież będzie mogła wykorzystać już podczas wigilii wolontariatu (odbędzie się 15 grudnia).

Teks i zdjęcia: Agnieszka Urynowicz


Aktualności

Powiązane artykuły