Profesjonalni wolontariusze z ZSZ w swoim działaniu

jasełka 2014 (5)Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu przy ZSZ w Gołdapi, działajęcego przy Stowarzyszeniu „Partnerstwo Sztuk”, zrealizowali mini-projekt „Profesjonalni wolontariusze w swoim działaniu” w ramach projektu „Wolontariat pozytywny wizerunek Krainy Łowców Przygód”, finansowany przez FIO Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

 MIKOŁAJKI – Z WIZYTĄ U CHORYCH DZIECI

W Mikołajki 5 grudnia troje wolontariuszy wraz z opiekunem – panią Agnieszką Urynowicz odwiedziło chore dzieci w gołdapskim szpitalu. Dziewczęta przedstawiły krótką historię o życiu biskupa z Miry. Po takim wprowadzeniu przybył Św. Mikołaj, by podarować każdemu dziecku prezent. Radosne i zadowolone dzieci oraz służba medyczna zrobiły pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Na koniec wolontariusze przekazali maskotki dla szpitala, zebrane przez młodzież z inicjatywy pani Magdaleny Iwachów.

 

 WIGILIA WOLONTARIATU W ZSZ

16 grudnia wolontariusze naszej szkoły spotkali się na uroczystej wigilii przy pięknie udekorowanym stole. Młodzież wykazała się swoimi umiejętnościami dekorowania potraw i stołu, nabytymi podczas warsztatów, przeprowadzonymi 5 grudnia przez panią Małgorzatę Tałejszys.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się przeczytaniem fragmentu Ewangelii przez ks. Michała Hańczyca, następnie złożeniem życzeń i podzieleniem się opłatkiem. Przy dźwiękach kolęd i rozmowach degustowaliśmy pyszne potrawy. Były to chwile pełne wzruszeń i radości.

Po wigilii wolontariusze otrzymali słodkie upominki. Natomiast opiekunom podarowano piękne bombki z cekinów wykonane przez Joannę Klaus i Olgę Kozic. Bombki wręczono również paniom – Małgorzacie Tałejszys i Annie Kęsik, jako podziękowanie za okazane serce oraz bezinteresowną pomoc dla wolontariatu.

 

 

 SPOTKANIE OPŁATKOWE W ZSZ

W piątek 19 grudnia– odbył się uroczysty Apel Bożonarodzeniowy – Spotkanie Opłatkowe pt. „Boże Narodzenie – mimo wszystko” .

Całą uroczystość oraz dekorację sali przygotowały panie: Magdalena Iwachów i Anna Kęsik oraz uczniowie (wolontariusze) z różnych klas.

Młodzież przedstawiła krótkie scenki dotyczące Świąt Bożego Narodzenia, gdzie gorzko została ukazana współczesna komercja biorąca górę nad przeżyciami duchowymi. Dzięki wcześniejszym warsztatom aktorskim, wolontariusze śmielej poczynali sobie na scenie. Przedstawienie przeplatane było kolędami i pastorałkami w wykonaniu uczniów pod kierunkiem Norberta Dawidowskiego, który również przygotował oprawę muzyczną.

Podczas listopadowych warsztatów z filcu, przeprowadzonych przez panią Agnieszkę Urynowicz, wolontariusze wykonali upominki (bombki i dzwonki z filcu), które na apelu zostały rozdane gościom. Widzowie zostali poczęstowani pierniczkami, upieczonymi i udekorowanymi na warsztatach przeprowadzonych przez panią Małgorzatę Tałejszys.

Na spotkaniu swoją obecnością zaszczycili nas: wicestarosta Grażyna Senda, wikariusz parafii Św. Leona i Bonifacego – ks. Michał Hańczyc, pani Aneta Hurec -przedstawicielka Stowarzyszenia „Partnerstwo Sztuk” w Gołdapi, dyrekcja szkoły, panie : Mirosława Równa i Alicja Szafranowska, przedstawiciele Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej, emeryci i pracownicy oraz uczniowie naszej szkoły.

Na zakończenie spotkania wszyscy złożyli życzenia świąteczne i podzielili się opłatkiem. Apel Bożonarodzeniowy wprowadził w świąteczny nastrój.

„Profesjonalni wolontariusze w swoim działaniu”- zaprezentowali swoje nowe umiejętności podczas wigilii i działań artystycznych. Nabrali pewności siebie, pokonali nieśmiałość i otworzyli się na nowe wyzwania. Poradzą sobie podczas prostego szycia, wykonywania dekoracji, uświetniania stołu i potraw, jak też na scenie.

Pozyskane umiejętności wolontariusze wykorzystają przez wiele lat promując wolontariat na terenie szkoły i środowiska lokalnego.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Urynowicz

 


Aktualności

Powiązane artykuły