Cofnęli się w czasie dzięki… komputerowi

DSCN0244W piątek klasa IIIb wraz z wychowawczynią, panią Heleną Galińską, wprowadziła całą szkołę w świąteczny, wzruszający nastrój. Uczniowie przygotowali przedstawienie pt. „Polskie Wigilie”. Wzbogacone ono zostało prezentacją multimedialną opracowaną przez panią Anię Budzińską.

Dwoje dzieci, żyjących w obecnych współczesnych, cofnęło się w czasie dzięki… komputerowi. Szukając drogi powrotnej do domu, napotykały różne osoby: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Sabinkę z Syberii, żołnierza z Charkowa, Henię z czasu II wojny światowej i dziewczynę zesłaną do Gołdapi w okresie stanu wojennego. Osoby te w rozmowie z dziećmi przedstawiały, jak spędzą Wigilię. Nie tylko mówiły, w jakiej sytuacji się znajdują, ale wymieniały nazwy potraw, które spożywać będą w Wigilię. Wspominały też, jakie ozdoby pojawią się na choince. W wypowiadanych tekstach dosyć często pojawiały się nazwy znanych, pobliskich miejscowości, np. Hańcza. Ich wypowiedzi wzbogacone były tekstami kolęd z danego okresu historycznego. Dzieci znalazły drogę do domu, gdzie trwały przygotowania do świąt, gdzie przytuliły się do mamy. Po wędrówce przez wydarzenia z historii narodu polskiego uświadomiły sobie, jak wielkim skarbem jest pokój na świecie, posiadanie swojego miejsca w „małej ojczyźnie” i kochającej rodziny.

Po tym udanym przedstawieniu zostały wręczone nagrody uczniom, którzy wzorowo poradzili sobie w konkursach: „Śpiewamy kolędy”, „Sympatyczny święty Mikołaj”, „Najlepszy czytelnik”. Uczniowie i ich wychowawcy otrzymali dyplomy za bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (w ramach programu WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować), a także nagrody za największą ilość zebranych baterii (konkurs ogłoszony przez marszałka woj. warmińsko–mazurskiego). Nagrody zostawiła w szkole również pani pracująca w Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej. Otrzymali je uczniowie kl. Va i Vb, którzy byli najaktywniejsi podczas zajęć poświęconych problemowi palenia papierosów.

Przedświąteczne spotkanie zakończyło się złożeniem życzeń przez dyrektora szkoły i wspólnym odśpiewaniem jednej ze znanych kolęd.


Aktualności

Powiązane artykuły