Wybory samorządowe… dla opornych

Wybory samorządowe już wkrótce – w najbliższą niedzielę, 16 listopada. Informacje na ten temat uzyskać można na stronach Państwowej Komisji Wyborczej, na samorządowych serwisach internetowych bądź na stronach samych zainteresowanych – czyli komitetów wyborczych. Jednakże pomimo tego zalewu informacji wiedza na temat mechanizmów i reguł rządzących wyborami pozostaje wciąż niepełna.
Dla ludzi zabieganych, nie mających czasu na przetwarzanie danych, bądź po prostu dla tych, którzy chcą uzyskać je na skróty postanowiliśmy zrobić zestawienie. W kilku pytaniach i odpowiedziach przekażemy podstawowe informacje zilustrowane w miarę przejrzysty sposób.

Kogo wybieramy 16 listopada??
Wybieramy radnych samorządów szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego oraz wójtów i burmistrzów.
Na czym polega głosowanie?
Wyborca w lokalu wyborczym otrzyma cztery karty do głosowania. Na każdej z kart dokonujemy jednego wyboru.
Na pierwszej karcie podane są nazwiska kandydatów do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w okręgu nr 4.
Druga karta to wykaz kandydatów do Rady Powiatu gołdapskiego. W Okręgu 1 wybieramy spośród kandydatów, którzy walczą o 4 mandaty, w okręgu nr 2 – 7 mandatów, w okręgu nr 3 – 4 mandaty.
Kolejna karta – wybory radnych Rady Miejskiej. Wybieramy jedno nazwisko spośród kilku podanych.
Czwarta karta – wybory burmistrza Gołdapi. Wybieramy jednego spośród dwóch kandydatów.
Czym jest okręg wyborczy?
Okręg wyborczy to teren z którego wybierany jest kandydat.
W przypadku wyborów do Rady Miejskiej mamy 21 okręgów jednomandatowych obejmujących np. sołectwo, kilka ulic, bądź bloków. Z jednego okręgu wybiera się jednego radnego, który uzyska największą liczbę ważnie oddanych głosów spośród kilku zgłoszonych kandydatów.
Na terenie naszego powiatu są trzy okręgi wyborcze w wyborach do Rady Powiatu. Obejmują one większy obszar, np. największy okręg nr 2 obejmuje całe miasto Gołdap. O tym, kto wejdzie w skład Rady decyduje ordynacja większościowa premiująca poszczególne listy wyborcze.
Okręg wyborczy do sejmiku wojewódzkiego obejmuje kilka powiatów. Tu również obowiązuje ordynacja większościowa.
Gdzie dokonujemy wyboru?
Wyboru dokonujemy w siedzibie obwodu głosowania. Obwód głosowania to obszar gminy wyodrębniony w celu przeprowadzenia wyborów. W szpitalach i zakładach opieki zdrowotnej tworzy się także obwody specjalne, jeżeli w dniu wyborów będzie przebywać w nich co najmniej 15 wyborców. Gmina Gołdap podzielona została na 15 obwodów. W poszczególnych obwodach głosuje się na kandydatów z różnych okręgów wyborczych.
We wszystkich obwodach głosowania na terenie naszej gminy wybieramy spośród kandydatów na burmistrza i kandydatów do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego okręg nr 4. W wyborach do rady Powiatu i do Rady Miejskiej w różnych obwodach wybiera się kandydatów z różnych okręgów.
Poniżej prezentujemy tabelkę, w której zamieszczone zostały informacje, gdzie głosują mieszkańcy wymienionych w 3 kolumnie miejscowości bądź ulic. W kolumnach 4 i 5 podane są informacje na kandydatów z którego okręgu wyborczego będziemy głosować.

Obwody głosowania

Kim są kandydaci?
Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego okręg nr 4 obejmujący powiaty: ełcki, gołdapski, kętrzyński, olecki, węgorzewski
Wybieramy wśród 69 kandydatów. Prezentujemy nazwiska tych, którzy pochodzą z terenu powiatu gołdapskiego.


Kandydaci w wyborach do Rady Powiatu

Kandydaci w wyborach do Rady Miejskiej


Aktualności

Powiązane artykuły

13 komentarzy do “Wybory samorządowe… dla opornych

 1. Kumieczko Roman

  Dzińdobry, to znowusz ja, Kumieczko Roman syn Edwarda ze wsi Paprochy Duże. Tem, które mnie nie pamientajo chciał przypomnieć, że równo 4 lata temu ja też swojo kandydature do rady Gminy zapodał. I dziwne mi jest to, że w wykazie nie figuruje, a wszystkie dokumenta spełnił jak się należy. Tagże prosze o poprawke jak najszybciej. No, tamtem razem w głosowaniu nie wyjszło, ale te cztery głosy dostał , za co raz jeszcze żonce, i synom dzieńkuje. I stego powodu, wiary pełen i przynadziei jeszcze raz zamiaruje popróbować bo w Paprotach źle sie dzieje i trzeba nam kogoś kto o nas w Gminie zadba. A ja zadbam, bo i przystanek koło domu potrzebny i droge przez wieś trzeba pobrukować, ostatno Władek Martyniuk w taką dziure motorem rymnął, że zaraz jak wytrzeźwiał to go do Suwałk hilikopterem powieźli i do dziś na chirurgii spoczywa. Znaczy, możno powiedzieć, wiem gdzie uderzyć i z kim jak to sie mówi wypić. A i chłopy mnie zaufali i znów proszo: Ty, Roman, wiesz co i jak, i na polu najlepszy i w chałupie i za chałupo, nieraz widział jak się w Gminie gada, ty idź do wyborów a my na ciebie jeden w jeden zagłosujem. I wierze, że tym razem szczerze mówili i kreskie na mnie postawio. Nie jak wtedy. A i wszystkich innych o głos proszę, na Kumieczkę Romana, nikogo innego, oddać.
  Tera o sobie. Chłop jestem od kiedy pamientam, mój ojciec był chłop i dziadek nie z miasta. Wszystkie my w sobie twardy korzeń chłopski posiadamy. Co znaczy ziemia nikt mnie uczyć nie musi, orać umiem, zadać świniom też. Wyszkolenie na radce odpowiedzialne mam, bo szkołe zawodową w Olecku skończył i kurs rolniczy w Kalinowie. Tagże prawo jazdy na ciągnik mam… miałem.
  Posiadam żonę Helene, dobra kobieta, hektarna, I jeszcze trzech synów mam, wszystko damskie fryzjery, jeden aż w Baniach, światowy chłopak. Ziemi posiadam do sześć hektary, wszystko czwartej klasy. Troszku krów, dwie gęsi i konia. Traktor zakupił też ale nie jeżdże bo postronkowy mnie tamtejszo jesienio prawko zabrał (a niesprawiedliwie bo przy sobie alkomata nie miał i brał tylko na niuch).
  Komitet mój wyborczy to Paprochy Górą, w niem ja jeden kandydat to myśle kłopotu z wyborem tym razem być nie powinno.
  A teraz mój program wyborczy:
  – przystanek koło domu koniecznie wybuduje, bo ja i zresztą w środku wioski mieszkam, co i sołtys może zaświadczyć.
  – droge wybrukować bo dziury, że gorsze to już tylko w Grabowie koło Józka Dominiuka.
  – kursy we wsi prowadzić , najlepiej chemiczne bo ostatnio młodzież nasza już nic nie pamięta co do czego włożyć żeby dobrze nakapało.
  W kolejnech wystompeniach bede pisał o zdrowiu i podatkach.
  Czapkuje wszystkim przyszłym moim wyborcom i dziś kończe bo jutro choć święto to i ciepły dzień sie zapowiada sie a ja jeszcze mam kawałek do zaorania.
  Szczęść Boże, niech żyjo chłopy polskie.
  Wasz przyszły Radny – Kumieczko Roman. Lista numer 60, okręg wiejski 24, pozycja jedyna.
  Chłop do rady i porady.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Wacek

   Panie Romanie, głosuję na Pana bo :
   – przystanek koło domu to podstawa nie ma to tamto autobus pod drzwi przywiezie,
   – drogę se Pan wychodzi i zrobią, jak (?) to Pan radnych aktualnych popyta, (najwyżej ci co za Pańską chałupą mieszkają , schody będą od drogi mieli, żeby łatwo dojść do ulicy można było);
   – no kursy jak najbardziej, kapać musi
   A Władkach w Suwałkach też z procesją odwiedzimy tylko Pan hasło rzuci na forum.
   Pozdrawiam i czekam na dalsze propozycje

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 2. fakt

  Na blogu SLD (http://www.sld.goldap.info/?p=609#more-609) czytamy:
  „Na listach kandydatów na radnych do Rady Miejskiej i Rady Powiatu brak gołdapskiego PO i PSL, ale członkowie tych partii są w obwodowych komisjach wyborczych… czy to nie polityczno – wyborcza kombinacja?”
  A czy to nie kombinacja, że od lat w komisjach wyborczych z ramienia SLD zasiadają zawsze oboje państwo Jadwiga i Czesław Rawinisowie? Czy to nie kombinacja, panie Czesławie??? Mógłby pan czasem dopuścić kogoś innego, a nie zawsze Wy oboje.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Kazik

  Panie Kumieczko Romanie , a może Janie z Galwieciów – pozdrawiam. Kazek z Dubeninków.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Janek

  Uważajta Romanie co by wy nie byli na przeciwko żółtym szlikom bo dlugi wasze ujawnio ,a jak sie dostanieta to do koryta wasz nie dopuszczom i na wycieczki Hofmanowe nie zabiero i bedzieta same jak ten Antoni

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. Rataj

  Na http://www.goldap.info.pl przeczytałem dziś oświadczenie pana Tomasza Luto – odpowiedź na materiał umieszczony wcześniej przez Komitet Gołdap Razem. Oto jego treść:
  „W związku z oświadczeniem wydanym przez KWW Gołdap Razem 8 listopada 2014 odnoszącym się do zadłużenia gminy Gołdap i wiązania go z moją osobą oświadczam:

  Przedstawione w oświadczeniu KWW Gołdap Razem tezy są zarówno nietrafne, jak i niehonorowe. Komitet ten dopuszcza się nieadekwatnego porównania polityki finansowej gminy z ostatnich lat i jej zadłużenia z finansami i zadłużeniem mojej skromnej osoby. KWW Gołdap Razem emanuje i manipuluje przy tym liczbami, chcąc stworzyć wyborcy fałszywy obraz problemu zadłużenia gminy. Komitet wydając swoje pokrętne oświadczenie zapomniał o nadrzędnej różnicy powodującej nieporównywalność zadłużenia gminy Gołdap i mojego. Otóż ja zaciągnąłem kredyt na własny rachunek i będę do spłacał z własnych przychodów, które miałem prawo ocenić jako stabilne w wieloletniej perspektywie. Za ewentualną pomyłkę w swych ocenach i decyzjach konsekwencję poniosę wyłącznie ja wraz z najbliższą rodziną.

  W przypadku gminy decyzje zadłużania kreowane były przez Pana Marka Mirosa wraz z większościowymi blokami popierających go radnych, w tym głównie wywodzących się z ugrupowania Gołdap Razem. Decyzje te powodowały zadłużanie gminy, ale na konto i przyszłą odpowiedzialność wszystkich jej mieszkańców. Zatem zgodnie z narzuconym przez KWW Gołdap Razem hasłem „gmina jak rodzina” w tym przypadku za błędy Pana Mirosa też odpowie rodzina – tyle tylko, że będzie to cała gmina. Stąd ostatnio jest mu potrzebna ta „rodzina”. Nie po to, aby ją kochać i o nią dbać, lecz by spłaciła zaciągnięte kredyty.

  Tym samym wskazuję na niedopuszczalność porównań zastosowanych przez KWW Gołdap Razem w sprawie zadłużenia gminy i jednoczesne wprowadzanie wyborców w błąd.

  Tomasz Luto
  kandydat na burmistrza Gołdapi
  KWW Nasza Gołdap”

  Pomijam to, że już same argumenty przytoczone przez pana Tomasza nie są dla mnie jasne. Przede wszystkim razi mnie fakt, że wydał on to oświadczenie czym przyłączył się do brudnej kampanii i ZRÓWNAŁ SIĘ poziomem do tamtego Komitetu. Mój głos Pan stracił.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Rollo

   Rataj, a ty nie masz problemów z logicznym kojarzeniem? Człowiek w stonowany sposób odpowiada na brudne insynuacje, a dla ciebie to powód żeby stracić do niego zaufanie? Nie znajduję innego wytłumaczenia jak tylko to, że sam jesteś jednym z sygnatariuszy tego z brukowca wyjętego tekstu i komentarz ten jest jego dalszym ciągiem? Mojej sympatii pan Luto nie stracił, stracili wszyscy ci, za wiedzą których pomyje rozlały się. Wszak to cały komitet podpisał się pod tą pożałowania godną wyliczanką na temat prywatnych kredytów kandydata na burmistrza.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 6. Taternik

  Jestem tego samego zdania co Rollo. Poza tym coś niewiarygodnego dzieje się z obdarzonym niegdyś niesamowitym instynktem politycznym MM. Co posunięcie, to wtopa. Już dawno przestał słuchać kogokolwiek (poza lizodupami), więc trudno te ewidentne błędy w kampanii zrzucić na złych doradców. Ciekawe będą te wybory. Jeszcze niedawno sądziłem, że wynik jest mimo wszystko oczywisty. Dziś widzę, że jednym z największych wrogów urzędującego burmistrza jest on sam.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. xyz

  Rataj a Ty przypadkiem nie pracujesz w UM albo SP?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 8. Wacek

  ehh wybory jak wy cudne, znów obietnic istny raj, autopromocje…, słowa złudne, w przeciwnika za ciosem cios,
  wszystko po to by wyborca oddał głos

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 9. Przed Wyborca

  Czy ktoś z Państwa może mi podpowiedzieć gdzie znaleźć oświadczenie wydane przez KWW Gołdap Razem 8 listopada , o którym wspomina w swoim oświadczeniu P. T.R.Luto. Jedyne oświadczenie KWW Gołdap Razem które znalazłem jest z dnia 11.11.2014r. Czy to błędna data podana przez Pana T.R. Luto czy może oświadczenie było z dnia 08.11.2014r. a zamieszczono je dopiero 11.11.2014r. na stronie goldap.info ?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 10. @Przed Wyborca – oświadczenia na portalu goldap.info publikowane są jako reklama wyborcza, która widnieje trzy dni i po tej dacie znika. Następnie można wykupić kolejną jednostkę reklamową na kolejne trzy dni. Oświadczenie KWW Nasza Gołdap dotyczy pierwszego wydanego artykułu przez KWW Gołdap Razem, stąd data 8 listopada.

  Ponadto zapraszam na nasza stronę http://www.naszagoldap.pl

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 11. Przed Wyborca

  Panie Piotrze Wasilewski: coś chyba nie tak jest z tym znikaniem tych reklam, ponieważ reklama GGG- poznaj kandydatów z dnia 10.11.2014r. godz. 19:16 nie zniknęła, zobaczymy jak będzie z Ogłoszeniami Wyborczymi: Oświadczeniem z dnia 11.11.2014r. godz. 10:07 i oświadczeniem godz.10:32

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...