Wiele zawdzięczamy pasjonatom

pasjonat_1Jeśli idzie odkrywanie  historii to lokalne środowiska bardzo wiele zawdzięczają pasjonatom, choćby kolekcjonerom. Przykładem może być, mieszkający w Gołdapi, emerytowany wojskowy, Witold Chełstowski, który oprócz tego, że jest kolekcjonerem różnych ciekawych eksponatów, to wykonał niezwykle szczegółową dokumentację fotograficzną dawnej trakcji kolejowej w naszym powiecie.

Na dodatek przed swoim domem ustawił kilka unikalnych rzeczy, które mają już wartość muzealną – są to zapory przeciwczołgowe i fragmenty szyn z XIX wieku.

Szczyt rozwoju kolei w powiecie gołdapskim nastąpił co prawda w 1899 roku, kiedy to tory szły z naszego miasta aż w pięciu kierunkach, ale kolej funkcjonowała tu już wcześniej.

Toteż na jednym z fragmentów szyny jest widoczna data 1878 i pochodzi z odcinka Gołdap-Oziersk (Darkiejmy). Co ciekawe w tym samym roku do tego miasteczka dotarła linia kolejowa Wystruć (Czerniachowsk) – Gołdap – Ełk.


Aktualności

Powiązane artykuły

5 komentarzy do “Wiele zawdzięczamy pasjonatom

 1. Kolej w Gołdapi

  Szanowni Państwo. głosujcie na reaktywację kolei w Gołdapi.

  http://kolej2022.pl/projekty/warminsko-mazurskie

  Projekt nr: WM 5, Olecko – Gołdap
  klikajcie na gwiazdki umieszczone na stronie:
  http://kolej2022.pl/projekty/warminsko-mazurskie/429-projekt-nr-wm-5-olecko-goldap

  Szanowna Redakcjo w artykule zakradł się błąd: „Toteż na jednym z fragmentów szyny jest widoczna data 1978 „, winno być 1878_ taka data widnieje na szynie.

 2. Anonim

  Piękna pasja !!!! Szacunek.

 3. XXXL

  „Kolej w Gołdapi napisał”: „ Szanowni Państwo. głosujcie na reaktywację kolei w Gołdapi.” I co ?!!. Żadnej reakcji? Gdzie jest ekipa Pana Jacka? Pani Beato a Pani człowiek? Szanowna Redakcjo, dlaczego nie nagłaśniacie sprawy? Czyżby głosowanie mniej prestiżowe? Toć to chodzi o kolej Gołdap – Olecko. Już nam na tym nie zależy? Gołdapianie a gdzież Nasz patryjotyzm lokalny? Głosujcie!! Czas na TOR!

  http://kolej2022.pl/projekty/warminsko-mazurskie/429-projekt-nr-wm-5-olecko-goldap

  Na dole klikamy na pomarańczową gwiazdkę, najlepiej piątą. Panie i Panowie kandydaci, na Was będą głosować w niedzielę. Żeby Was nie zjadł stres zagłosujcie w międzyczasie na kolej Gołdap – Olecko. Czas tylko do 20 listopada!!. Miłego klikania.

 4. abcd

  Jak kolej człowieku? !! Opanuj się. Niedyficytowa sprawa , Zobacz sobie Olecko Ełk jak pięknie jeździ. Kilkanaście osób na miesiąc kupi bilet. Nie daj Boże takich pomysłów więcej. Opanujcie się.

 5. Kolej w Gołdapi

  Podsumowanie głosowania
  Łącznie na wszystkie projekty w województwie oddano 3874 głosów. Z tego większość (aż 2702) na jeden projekt. Jest nim projekt WM 2 Elbląg – Frombork – Braniewo. Udało się to dzięki dużej mobilizacji Elbląga. Do głosowania wzywały media lokalne, profile facebookowe, organizacje, w tym nawet PTTK. Widać, że ta linia kolejowa jest społeczeństwu potrzebna.

  Spośród pozostałych projektów wybiły się jeszcze projekty: WM 5, Olecko – Gołdap (537 głosów) i WM 1 Czerwonka – Orzysz (437 głosów). Warto zauważyć, że dostały one po kilka razy więcej głosów, niż typowany przez władze województwa do realizacji z RPO projekt WM 3, Olsztyn – Braniewo.

  Plebiscyt dał wyraźny sygnał o istniejącym, masowym poparciu dla rewitalizacji linii Elbląg – Braniewo, a także o pewnym poparciu dla podobnych planów dla linii Olecko – Gołdap i Czerwonka – Orzysz.