Wizyta bibliotekarzy w Norwegii

norwegia_33W ramach realizowanego projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur” pięcioro bibliotekarzy z tzw. partnerstwa gołdapskiego wizytowało partnerskie biblioteki w Norwegii. Gościli – w Bibliotece Publicznej w Oslo (Deichmanske Bibliotek), Bibliotece Wielojęzycznej, Bibliotece Publicznej w Holmlia, Bibliotece Publicznej w Bergen, Bibliotece Okręgowej w Hordaland, Bibliotece Publicznej w Fjell oraz Szkole Podstawowej w Sædalen.

Biblioteki norweskie również wychodzą na przeciw zmianom cywilizacyjnym i technologicznym. Rzecz jasna służą głównie czytelnikom, ale coraz częściej stają się miejscem debat publicznych i spotkań związanych z kulturą wysoką. Organizują wystawy i działania artystyczne.

Ważnym elementem działalności norweskich bibliotek jest kształtowanie zbiorów wielojęzycznych, co też widoczne jest już nas w Polsce, a zalążek tego mamy już w Gołdapi.

Wizyta w bibliotekach norweskich miała na celu realizację działań które zostały ustalone w porozumieniu z bibliotekami partnerskimi w Polsce. Głównym celem spotkań z Norwegami jest popularyzacja literatury polskiej w Norwegii. Przy współpracy polsko-norweskiej została przygotowana wystawa poświęcona Wisławie Szymborskiej w Bibliotece Publicznej w Fjell. W otwarciu uczestniczyli polscy bibliotekarze z partnerstwa gołdapskiego i bartoszyckiego. W Bibliotece Publicznej w Bergen odbył się wieczór literatury polskiej udziałem Polaków mieszkających w Norwegii, wszak nasi rodacy są tam najliczniejszą mniejszością (jest ich tu około 80 tys.).

Biblioteki w Norwegii gromadzą i udostępniają księgozbiór w 57 językach, w wersjach książkowych, elektronicznych i filmowych. Norweską biblioteką partnerską dla gołdapskiej jest Biblioteka Okręgowa w Hordaland, która zajmuje się wspieraniem bibliotek w całym kraju w aspekcie wielokulturowości, pisania projektów, szkoleń pracowników i wsparcia merytorycznego.

Bardzo istotnym działaniem bibliotek norweskich jest prowadzenie „kafejek językowych” dla obcokrajowców. – Podczas wizyty mieliśmy okazję widzieć zainteresowanie kafejkami językowymi skupiającymi różne narodowości w jednym miejscu i uczących się języka norweskiego lub angielskiego umożliwiającymi znalezienie pracy. W Polsce nie jest to praktykowane szczególnie w mniejszych bibliotekach ze względu na zbyt małą grupę obcokrajowców – mówi instruktor Halina Wojtanis, która reprezentowała Bibliotekę Publiczną w Gołdapi podczas norweskiej wizyty. – Wizyta bardzo kształcąca, pokazująca wiele innych możliwości, które można zastosować polskich bibliotekach.

W ramach wymiany partnerzy norwescy odwiedzili niedawno biblioteki partnerstwa gołdapskiego.

Partnerstwo gołdapskie skupia biblioteki z powiatu węgorzewskiego: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie, Gminna Biblioteka Publiczna w Pozezdrzu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Budrach i powiaty gołdapskiego: Biblioteka Publiczna w Gołdapi i Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich.

 


Aktualności

Powiązane artykuły