Bardzo duży pożar chlewni w Radkiejmch

pozar_chlewni_7W środę 15 października parę minut przed godziną 22:00 do dyżurnego stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gołdapi wpłynęło zgłoszenie o pożarze chlewni w Radkiejmach. Do pożaru natychmiast zostali wysłani strażacy z gołdapskiej jednostki oraz ochotnicy z gminy Banie Mazurskie.

Na miejscu zdarzenia okazało się, że pali się jedna z czterech chlewni o wymiarach 90 m długości i 14 metrów szerokości.

W chwili przyjazdu zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej dach chlewni był zawalony a w środku rozprzestrzeniał się pożar. Działania zastępów straży polegały na pomocy w ewakuacji trzody chlewnej z budynku oraz działań gaśniczych w obronie dwóch sąsiednich chlewni, w których przebywało około 2000 szt. prosiąt. Pożar był na tyle duży, że zdecydowano o dosyłaniu kolejnych samochodów gaśniczych z OSP Górne, Dunajka oraz powiatu węgorzewskiego: JRG Węgorzewo, OSP Budry oraz OSP Kruklanki. W chwili powstania pożaru w budynku było około 1000 szt. prosiąt, ewakuowano ok. 100 szt.. Ewakuowaną trzodę pracownicy fermy umieszczali w sąsiednich chlewniach. Na szczęście efektem prowadzonych działań gaśniczych było zatrzymanie pożaru i niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się go na kolejne budynki chlewni. Dalsze działania polegały na dogaszeniu pogorzeliska oraz sprawdzaniu miejsca kamerą termowizyjną. Wodę do celów gaśniczych pobierano ze zbiorników przeciwpożarowych z terenu zakładu oraz oddalonego około 1 km akwenu. W akcji brało udział 47 strażaków oraz 13 samochodów pożarniczych.

Tekst: kpt. Kamil Pawlukanis, zdjęcia: kpt. Kamil Pawlukanis, mł.asp. Dariusz Krukliński

 


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Bardzo duży pożar chlewni w Radkiejmch

 1. ulala

  dobrze rozumiem… ok 900 prosiąt spłonęło?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Toffik

  Tak tyle spłonęło ok 900

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. romeczek

  mam nadzieje, ze koryto ocalalo z pozogi bo przeciez wybory za pasem

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...