Już dziś spektakl „Bóg Niżyński”


Dom Kultury w Gołdapi zaprasza 15 września o godz. 18.00 do sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi, na spektakl teatralny „BÓG NIŻYŃSKI”. Bilet wstępu 20 zł do nabycia w Domu Kultury w Gołdapi.

Diagilew nie żyje… Tymi słowami zaczyna się „Bóg Niżyński”. W opuszczonej kaplicy szpitala dla obłąkanych w Kreutzlingen zaczyna się przedziwna panichida. Nabożeństwo żałobne za swego promotora i kochanka odprawia Wacław Niżyński. Dowiedział się, że słynny twórca Baletów Rosyjskich, Sergiusz Diagilew zmarł w Wenecji. Kiedyś obiecał mu: „Seroża, zatańczę na twoim grobie”. I tańczy, błogosławiąc swym wyznawcom tj. grupce pacjentów uczestniczących razem z nim w zadziwiającym obrzędzie.

Niżyński odgrywa swoje kolejne artystyczne wcielenia z „Pietruszki“, „Popołudnia fauna” i „Święta wiosny”. Czyni zarazem spowiedź życia i coraz bardziej pogrąża w obłędzie. W akcie obnażenia i skruchy staje przed nami wielki grzesznik, pyszny aktor, szaman i kapłan zdolny wykreować scenę własnej, odkupieńczej śmierci na krzyżu.

Sztuka inspirowana jest wstrząsającymi „Dziennikami“ Niżyńskiego spisanymi w ciągu sześciu tygodni dzielących ostatni występ publiczny tancerza od zamknięcia go w szpitalu psychiatrycznym.

„Bóg Niżyński“ nie pozostawia widza obojętnym. Jest świetnie zagraną historią tragicznej i wielkiej postaci. To jeden ze sztandarowych spektakli Teatru Wierszalin, pozostający w żelaznym repertuarze. Wielokrotnie nagradzany w konkursach i na festiwalach teatralnych. Zyskał pochlebne recenzje najbardziej wymagających krytyków.

Realizatorzy, obsada:

Scenariusz i reżyseria: Piotr Tomaszuk

Scenografia: Eva Farkasowa, Jano Zvarski

Muzyka: Piotr Nazaruk

Wacław Niżyński: Rafał Gąsowski

Romola: Katarzyna Siergiej

Diagilev: Dariusz Matys

Lunatyczka: Paula Czarnecka

Narcyz Narcyz: Miłosz Pietruski

Spektakl dla widzów od 16 lat.

Po spektaklu odbędzie się rozmowa aktorów z widzami!

 

Nagrody

  • Grand Prix II Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, Gdynia 2007
  • Główna Nagroda na XXI Międzynarodowym Festiwalu Kopriva 2007, Kopřivnice (Czechy)
  • Główna nagroda XV Alternatywnych Spotkań Teatralnych „Klamra 2007” w Toruniu
  • Grand Prix XIII Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek, Toruń 2006
  • Wyróżnienie za reżyserię XIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
  • Zespołowa nagroda aktorska XIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

W tegorocznym programie weźmie udział 19 teatrów, które zaprezentują swoje przedstawienia w 91 miejscowościach w całej Polsce. Objazdy odbędą się między 6 sierpnia a 30 listopada 2014 roku.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl.


Aktualności

Powiązane artykuły