75. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego

75_rocznicabSzanowni Gołdapianie, Szanowni Goście. W dniu 27 września 2014 roku mija 75. rocznica powołania struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Polskie Państwo Podziemne (1939-1945) było fenomenem na skalę światową. W konspiracji udało się stworzyć sprawnie funkcjonującą strukturę władz cywilnych i największe podziemne siły zbrojne Europy- Armię Krajową.

Polskie Państwo Podziemne, podporządkowane prawowitemu rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, organizowało szeroko rozumiany opór przeciwko Niemcom i Sowietom. Jego symbolem stał się znak Polski Walczącej, składający się z liter „P” i „W”, splecionych razem na kształt kotwicy. Znak Polski Walczącej malowano w czasie okupacji niemieckiej na murach- miał wzbudzać w Polakach wolę oporu i podtrzymywać nadzieję na odzyskanie niepodległości. Po II wojnie światowej kotwica nie straciła znaczenia. Wciąż symbolizowała walkę, nadzieję na wolność i sprzeciw wobec komunistycznego zakłamania. Dziś jest także znakiem pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę.

Z tej okazji podjąłem decyzję udekorowania miasta biało- czerwonymi flagami. Niech pamięć o tych, którzy nie poddali się terrorowi, faszyzmu i komunizmu, terrorowi najeźdźców pozostanie w naszej zbiorowej pamięci.

 

Z wyrazami szacunku

Marek Aleksander Miros

Burmistrz Gołdapi

75_rocznica

 


Aktualności

Powiązane artykuły