Z ciekawosci złamał przepisy

neo_nsg2_thumbZaczęły się wakacje, a wraz z nimi napływ turystów z zachodniej części Europy. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Barcianach zatrzymali mężczyznę, który zaciekawiony wyglądem granicy Unii Europejskiej przeszedł z Polski do Rosji.

Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem. Patrol Straży Granicznej zatrzymał 49-letniego mężczyznę, który dokonał przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Jak się okazało byt to obywatel Hiszpanii, który na urlopie zwiedza Polskę. Widział już Oświęcim i Warszawę, a teraz przyjechał podziwiać piękno Warmii i Mazur. Szczególnie zaciekawił go wygląd zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Zapomniał, że na odcinku polsko-rosyjskim nie obowiązuje swobodny przepływ osób, i granicę można przekraczać tylko i wyłącznie w przejściach granicznych. Mężczyzna nie tylko wszedł na pas drogi granicznej, ale również przeszedł na teren Federacji Rosyjskiej – co jest złamaniem międzynarodowej umowy.

Hiszpan przyznał się do winy i przyjął karę. W tym roku jest to pierwsze zdarzenie nielegalnego przekroczenia granicy, przez zaciekawionego wyglądem zewnętrznej granicy UE turystę.

Straż Graniczna przypomina: Granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, której przekraczanie jest możliwe tylko i wyłącznie w przejściach granicznych. Nie wolno również wchodzić na pas drogi granicznej, oznaczony stosownymi tablicami „PAS DROGI GRANICZNEJ WEJŚCIE ZABRONIONE”. (Red. W-MOSG)


Aktualności

Powiązane artykuły