Płonęła łąka

pozar_laki_5Przy prawie trzydziestostopniowym upale strażacy z powiatu gołdapskiego gasili pożar nieużytków w Widgirach (gm. Banie Mazurskie). Informację o pożarze dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gołdapi przyjął 24 lipca parę minut po godzinie 12:00.

Natychmiast na miejsce zadysponował strażaków z gołdapskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz strażaków ochotników z Bań Mazurskich, Lis oraz Grabowa.

Na miejscu zdarzenia okazało się, że pali się około 5 ha suchej trawy na podłożu torfowym. Działania zastępów były utrudnione z powodu bardzo grząskiego terenu oraz braku źródeł do czerpania wody. Zorganizowano dostarczanie wody stosując system dowożenia, a wodę pobierano z pobliskiej miejscowości z sieci hydrantowej. Z pomocą strażakom przyszli pracownicy firmy wykonującej prace ziemne na tym terenie, którzy przy wykorzystaniu ciężkiego sprzętu wykonali oddzielenie palącego się podłoża od lasu iglastego oraz zboża. Spaleniu uległo około 5 ha poszycia łąki torfowej.

(Tekst: kpt. Kamil Pawlukanis, zdjęcia: kpt. Andrzej Jabłoński – KP PSP w Gołdapi)


Aktualności

Powiązane artykuły