Ile mamy bocianów?

bociany_1Dobiega końca VII Międzynarodowy Spis Bociana Białego 2014. W założeniu ma on objąć możliwie wszystkie gniazda na całym obszarze występowania tego gatunku (Europa i Afryka Północna). W akcji bierze udział także Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, który inwentaryzuje gniazda na terenie gminy Dubeninki.

Począwszy od 1974 roku międzynarodowy spis bociana białego organizowany jest regularnie, co 10 lat. Ostatnie takie liczenie odbyło się w 2004 roku. Doliczono się wówczas 52 550 bocianich par w naszym kraju, co stanowiło ok. 20% światowej populacji. To najwięcej spośród wszystkich krajów na świecie! W Polsce, w poszczególnych województwach, liczebność bocianów była zróżnicowana. Pierwsze miejsce zajmowało województwo warmińsko-mazurskie (10 226 par), drugie podlaskie (9018 par).

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej inwentaryzuje gniazda bociana białego w miarę możliwości co roku. Wyniki obserwacji przekazuje do Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, w tym roku także do Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które podjęło się koordynowania międzynarodowej akcji w Polsce północno -wschodniej.

Tegoroczny spis w gminie Dubeninki został już zakończony. Obserwatorzy z ramienia Parku: Sebastian Stępin i Monika Zawrotna naliczyli 225 gniazd, z czego 113 gniazd było zajętych przez bociany. W 87 gniazdach ptaki dochowały się potomstwa. W sumie na terenie gminy stwierdzono 223 młode bociany zdolne do lotu. To wynik słabszy niż ubiegłoroczny (104 pary, 276 młodych) oraz niższy niż w międzynarodowym spisie sprzed 10 lat (123 pary, 244 młode). Jednak w skali minionego dziesięciolecia tegoroczny wynik można uznać za przeciętny, bywały bowiem lata z jeszcze niższą liczbą młodych bocianów.

W tym roku najczęściej bocianie pary miały w gniazdach po dwa lub trzy młode, dużo rzadziej jedno lub cztery. W jednym gnieździe w Pluszkiejmach bocianom udało się odchować pięć piskląt.

W Żytkiejmach, które od lat przodują w liczbie bocianich gniazd, w tym roku nasi obserwatorzy naliczyli 18 gniazd z 29 młodymi. W 2013 roku przy tej samej liczbie gniazd bocianom udało się wykarmić aż 43 młode.

Z kolei 10 lat temu we wsi były 22 gniazda z 29 młodymi.

Teraz pozostaje tylko czekać na zakończenie międzynarodowego spisu, zebranie i przeanalizowanie wszystkich wyników, by dowiedzieć się więcej na temat stanu liczebności bociana białego na Mazurach, w Polsce i na świecie.

(an)

 


Aktualności

Powiązane artykuły