100 kilometrów dróg lokalnych w regionie w 2014

drogiJak podaje rzecznik wojewody Mariana Podziewskiego: Ponad 100 kilometrów dróg powiatowych i gminnych powstanie w 2014 roku w województwie warmińsko-mazurskim dzięki Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych.

Aż 20 projektów przebudowy dróg powiatowych i 23 projekty dróg gminnych będzie mogło zostać zrealizowanych przez samorządy, które otrzymają na ten cel 42 miliony złotych dotacji. Samorządy z własnych środków dołożą prawie 49 mln złotych do inwestycji drogowych. Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski uroczyście podpisał umowy z gminami i powiatami na realizację projektów z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

– Realizacja tego programu pokazała mądrość samorządów powiatowych i gminnych, które w partnerstwie, wspólnie modernizują drogi. Gratuluję tej determinacji, ale także wzorowej współpracy, która pozwoli mieszkańcom naszego województwa poruszać się po bezpiecznych, wyremontowanych drogach – mówił wojewoda Marian Podziewski.

Samorządowcy wyrazili natomiast nadzieję, że program ten będzie kontynuowany, bo jak mówili potrzeba jeszcze kilku lat, by drogi na Warmii i Mazurach zostały wyremontowane.

Województwo warmińsko-mazurskie otrzymało w 2014 roku o ponad 12 milionów złotych więcej na realizację programu niż w roku ubiegłym. Połowa dotacji przeznaczona będzie na drogi gminne a połowa na powiatowe. Dzięki tej dotacji zmodernizowanych zostanie ok. 62,5 km dróg powiatowych i 39 km dróg gminnych.

Warmińsko-mazurskie samorządy złożyły w ramach programu 67 wniosków. Po ocenie formalnej i merytorycznej na liście rankingowej znalazło się 38 zadań, które zostały najlepiej ocenione przez komisję.

Po przetargach okazało się, że wykonawcy znacznie obniżyli ceny i pozostało sporo oszczędności, dzięki którym dotacje otrzymały jeszcze cztery gminy i jeden powiat. Oszczędności dały więc szansę realizacji projektów gminom: Płośnica, Małdyty, Mrągowo, Tolkmicko i powiatowi braniewskiemu.

Od 2009 roku w województwie warmińsko-mazurskim dzięki Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych zmodernizowanych zostało prawie 763 km dróg /w tym te z 2014r./, w tym 488 km powiatowych i 275 km gminnych.

W załączniku zdjęcie do wykorzystania: Wójt Gminy Kurzętnik Wojciech Dereszewski – I miejsce na liście rankingowej do dofinansowania

 


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “100 kilometrów dróg lokalnych w regionie w 2014

  1. Józef

    Woda i sieczka. A co dla powiatu gołdapskiego ?
    Prymitywna propaganda sukcesu przed wyporami.