Nowa pozycja w oficynie „Z bliska”

terra

terraW prowadzonej przez Bibliotekę Publiczną oficynie „Z bliska” ukazała się już 35. pozycja. Tym razem jest to zbiór trzech poematów zatytułowany „Terra nullius” autorstwa jednego z najbardziej znaczących polskich poetów współczesnych – Kazimierza Brakonieckiego z Olsztyna.

Poezja Kazimierza Brakonieckiego jest mocno nacechowana poszukiwaniem tożsamości mieszkańca wielowarstwowego pogranicza, jednocześnie poeta w swoich utworach nierzadko buntuje się przeciwko mitom psychologicznym i nietolerancji. Jest jednym z tych – niestety niewielu – żyjących polskich współczesnym pisarzy, którym udało się nie poddać specyficznemu literackiemu mainstreamowi, polegającemu na unikaniu w naszym kraju pewnych tematów.

„Terra Nullius” składa się z poematu tytułowego oraz dwóch pozostałych – „Europa minor” i „Terra nigra”. Dwa pierwsze dotyczą historii i tożsamości narodów zamieszkujących tereny za naszą północną granicą, w tym mało znanego epizodu pogromu Żydów w Kurlandii. Trzeci jest między innymi o przemijaniu, o chwytaniu miłości, o ocalaniu krainy zwanej małżeństwem. Napisany z rzadko spotykaną szczerością cechującą twórczość Brakonieckiego.

Książkę sfinansował sponsor prywatny. Okładkę projektował artysta plastyk z Rzeszowa Jerzy Tomala.

Niebawem pozycja będzie do nabycia w Bibliotece Publicznej w Gołdapi.

________________

Kazimierz Brakoniecki, Terra Nullius, Biblioteka Publiczna w Gołdapi, Gołdap 2014, 48 s.

 

Kazimierz Brakoniecki (1952) – olsztyński poeta, eseista, tłumacz literatury francuskojęzycznej Bretanii, redaktor i animator kultury, autor trzydziestu, w tym nagrodzonych, tomów wierszy, esejów i autobiograficznej prozy; jeden z założycieli i liderów Wspólnoty Kulturowej Borussia na Warmii i Mazurach; twórca takich pojęć, jak Atlantyda Północy, poezja metafizyki miejsca, światologia. Zakres tematyczny poezji autora Chiazmy, Glosolalii, Jedni obejmuje m.in. warmińskie autobiografie i wizyjne reportaże liryczne z bałtyckiej Europy Minor, w których przywołuje mit Rodzinnej Europy Czesława Miłosza.

terra

 

 

 

Powiązane artykuły