Trzeba było tu wykazać się jubilerską precyzją

wystawa_modele_2

wystawa_modele_2Trzeba było naprawdę wykazać się jubilerską precyzją i umiejętnościami by wykonać przynajmniej część modeli, które znalazły się na (otwartej w czwartek) wystawie w galerii Muzeum Ziemi Gołdapskiej. Modele wykonało czterech gołdapian, w tym, nieżyjący już, Jerzy Andryka. Toteż jemu zadedykowano prezentację.

Otwarcie spotkało się z dużym zainteresowaniem, zarówno starszych, jak i młodszych pokoleń. Jednym z pomysłodawców był Mariusz Kowalczuk, który wraz z Mirosławem Słapikiem otworzył spotkanie. O Jerzym Andryce i autorach refleksjami podzielili się – Aleksandra Ratasiewicz, Marek Miros i Jacek Morzy. Obecny był syn Jerzego – Rafał, który wcześniej część modeli taty przekazał działowi zbiorów specjalnych Biblioteki Publicznej.

Natomiast modelarze (Jerzy Berner, Krzysztof Bukwaś i Edward Wójcik) okazali się autorytetami nie tylko w aspekcie swojej pasji, ale również w dziedzinie historii broni z drugiej wojny światowej. Na ten temat mogliby opowiadać bez końca.

Modele przez nich wykonane nierzadko składają się z kilkudziesięciu tysięcy części. Ciekawostką są choćby autobusy wykonane z najdrobniejszymi elementami wnętrza. Dużo wiedzy o lotnictwie wnoszą kartonowe samoloty i pojazdy.

Podczas spotkania organizatorzy i twórcy modeli podjęli decyzję, że podobne wystawy będą organizowane cyklicznie.

Organizatorami ekspozycji są: Biblioteka Publiczna wraz z Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. Mieczysława M. Ratasiewicza oraz Mariusz Kowalczuk.

Fot. Emilia Buraczewska

 


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Trzeba było tu wykazać się jubilerską precyzją

  1. obserwator

    Panowie podziwiam wasza anielska cierpliwosc i prercyzje, Szacun!

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...