Pustka była, piękne te budynki były to wszystko…

zabrost_1

zabrost_1Bezcennym źródłem wiedzy o historii regionalnej okazują się wydawnictwa tworzone przez lokalne grupy działania. Przykładem mogą być choćby Dubeninki lub Monety. Właśnie ukazało się kolejne, wydane przez Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Zabrost Wielki.

 

Już tytuł – Co kryje się w pamięci naszych przodków – wskazuje na tematykę, która sprowadza się do wspomnień przedstawicieli rodzin osiedlonych w Zabroście Wielkim w efekcie Akcji „Wisła”.

Trzydzieści ukraińskich rodzin osiedlono w 1947 roku w całkowicie rozszabrowanej wsi, co tak opisuje Janina Wawrzyszko: „Co było…? Pustka była, piękne te budynki były to wszystko… No ale bez życia, nikogo nie było”.

Podobnie zastaną, nową rzeczywistość opisuje Jarosława Fedusio, choć z nutką optymizmu: „Było wtedy goło i wesoło, wszyscy nic nie mieli, wszyscy byli wygnani, ale było dobrze”.

Wspomnienia związane są zarówno z życiem w rodzinnych stronach, jak i z tym co potem działo się na nowym miejscu.

Oprócz wspomnień mamy w publikacji informacje dotyczące Akcji „Wisła”. Książka (dostępna już w Bibliotece Publicznej w Gołdapi – podarowana została przez Gminną Bibliotekę Budrach) liczy 120 stron, jest w poziomym formacie A-5, ilustrowana archiwalnymi fotografiami i rysunkami Justyny Biłat.

Wydawnictwo powstało głównie przy wsparciu Gołdapskiego Funduszu Lokalnego w ramach programu „Działaj :Lokalnie VIII”.

zabrost_5

 

zabrost_1

zabrost_4

zabrost_3

zabrost_2

 

Powiązane artykuły